Premier Mateusz Morawiecki: Chcemy zwiększać suwerenność energetyczną Polski

Chcemy korzystać z naszych surowców i wydobywać coraz więcej gazu, bo to zwiększa naszą suwerenność, która jest dla nas czymś absolutnie kluczowym – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji Nowy rozdział w poszukiwaniach i wydobyciu gazu ziemnego na Podkarpaciu.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z pracownikami. 1 z 7
Fot. Adam Guz / KPRM

Szef rządu podkreślił, że zwiększenie wydobycia surowców zapisano w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i ma to służyć gospodarce krajowej. Chcemy zwiększać wydobycie surowców i korzystać z nich, bo to tworzy dobrobyt, nowe miejsca pracy oraz więcej możliwości inwestycyjnych i rozwojowych – mówił premier.

Dzięki skomplikowanym badaniom, w oparciu o trójwymiarowe zdjęcia sejsmiczne, na Podkarpaciu udaje się znajdować nowe zasoby gazu – mówił szef rządu. Dodał, że posiadanie krajowych surowców prowadzi do niezależności gazowej. To powoduje, że możemy wydobywać coraz więcej gazu, a coraz więcej gazu, to coraz więcej suwerenności energetycznej – ocenił.

Premier podczas wystąpienia podsumował również działania rządu zmierzające do zwiększenia suwerenności energetycznej Polski, wśród nich wymienił m.in.: budowę gazociągu łączącego Danię i Polskę oraz Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zbudujemy gazociąg Baltic Pipe. Jesteśmy po bardzo zaawansowanych rozmowach, negocjacje przebiegają bardzo dobrze. Ponadto są prowadzone prace dotyczące powiększenia zdolności terminalu gazowego w Świnoujściu z 5 mld m3 do 7,5 mld – przypomniał.

Wraz z krajowym wydobyciem, istniejącymi i nowymi połączeniami idziemy w kierunku niezależności energetycznej i gazowej – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

***

Złoża krajowe to najtańsze i najpewniejsze źródło gazu. Intensyfikacja poszukiwań na Podkarpaciu wpisuje się w strategię dywersyfikacji PGNiG, której celem jest zagwarantowanie krajowym odbiorcom pewnych dostaw gazu po konkurencyjnej cenie. W ciągu 5 lat wydobycie gazu na Podkarpaciu wzrośnie o ponad 25 proc., samo złoże Kramarzówka to 12 mld m3 gazu, który popłynie do sieci już w przyszłym roku.


Zobacz także