Premier Mateusz Morawiecki: Chcemy wzmacniać polską klasę średnią

Szef rządu wygłosił w Trybunale Konstytucyjnym wykład pt. Demokratyczny kapitalizm dla wszystkich, a nie dla nielicznych


Wykład premiera Mateusza Morawieckiego w Trybunale Konstytucyjnym. 1 z 9
Fot. Adam Guz / KPRM

Premier podkreślił, że rząd podejmuje działania mające na celu wzrost zasięgu klasy średniej w Polsce. Jak zaznaczył, należy poszukiwać tzw. trzeciej drogi – kapitalizmu demokratycznego. Chodzi o taki rodzaj organizacji państwa i rynku, który z zachowaniem kapitalistycznej gospodarki wzmacnia demokrację. To demokratyczny kapitalizm legł u podstaw sukcesu gospodarczego krajów zachodnich –  powiedział Mateusz Morawiecki. Wzmocnienie demokratycznych zasad wolnego rynku to najlepszy pomysł na rozwój gospodarczy – dodał.

Premier zaznaczył, że rząd utrzymuje polską walutę jako istotny element polityki gospodarczej. Jak ocenił, przyjęcie euro i skutki takiego posunięcia będą zależne od tego, na jakim poziomie rozwoju gospodarczego jest dane państwo i jaką ma strukturę gospodarki.

Szef rządu podkreślił, że Polska poprzez swój głos na Radzie Europejskiej próbuje walczyć z rajami podatkowymi, które są wykorzystywane przez wielkie korporacje.


Zobacz także