Premier Mateusz Morawiecki: Chcemy Polski rozwoju, a nie zastoju. Pamiętającej o swoich korzeniach, a nie odcinającej się od swojej historii

Państwo jest od tego, by pomagać społeczeństwu w szukaniu nowych dróg rozwoju. Państwo musi ich szukać, by odpowiedzieć na podstawowe pytanie: jaka ma być Polska i jak ją uczynić lepszą – mówił premier Mateusz Morawiecki na sobotnim spotkaniu z mieszkańcami Wrocławia.


Premier wita się z poseł Mirosławą Stachowiak-Różecką, a w tle dyrektor Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego Zbigniew Łuc, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak i  szef KPRM Michał Dworczyk. 1 z 17
Fot. KPRM

Podczas wystąpienia szef rządu podkreślił, że obecny rząd realizuje największe od 30 lat ogólnonarodowe programy społeczne. Jego zdaniem w ciągu ostatnich 25 lat nasze państwo z różnym natężeniem się zwijało. My chcemy Polski rozwoju, a nie Polski zastoju. Chcemy Polski pamiętającej o swoich korzeniach, a nie Polski odcinającej się od swojej pięknej historii, wykorzystującej swoje talenty, a nie wypychającej kolejne pokolenia za granicę" –  mówił szef rządu.

W Polsce brak było zrównoważonego rozwoju. Polska jest jedna – to motto naszego działania - dlatego powinna rozwijać się równomiernie – mówił premier Morawiecki. Dodał, że rząd dąży do tego, by inwestycje nie trafiały tylko do wielkich miast, ale również do mniejszych miejscowości. Chcemy Polski równych szans, a nie równych i równiejszych. Polski wyrozumiałej dla słabszych i zdecydowanej dla silnych. Podkreślił wagę budowania polskiej własności, polskiego kapitału oraz oszczędności.

Premier zaznaczył, że nie możemy ciągle gonić Zachodu i musimy postawić na te branże i obszary, które dopiero się rozwijają. Głęboko wierzymy w wartości wolnorynkowe, ale wspierane przez państwo. Dzisiaj potrzebujemy zmiany modelu gospodarczego, jeżeli chcemy być krajem wysokich technologii, technologii przyszłości, robotyzacji, cyfryzacji i specjalistów. Na Dolnym Śląsku chcemy to realizować m.in. przez takie działania jak rozwój infrastruktury. Potrzebne są większe budżety zwłaszcza na drogi lokalne, dlatego będziemy inwestować w budowę tych dróg – powiedział premier Mateusz Morawiecki zapowiadając inwestycję w drogę ekspresową S8 na Dolnym Śląsku. Przypomniał również, że odtwarzane są posterunki Policji, linie kolejowe, czy placówki pocztowe, które w małych miejscowościach były likwidowane.

Chciałbym, aby rolnicy mieli jak najwięcej swobody, by przepisy o rolniczym handlu detalicznym były bardziej liberalne – przekonywał szef rządu w odniesieniu do przyjętej ustawy o rolniczym handlu detalicznym. Wspomniał też o zrealizowanych i rozpoczętych projektach na Dolnym Śąsku wymieniając m.in.: budowę fabryk silników Mercedes-Benz i LG oraz nową inwestycję w Nysie.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił znaczenie trwających zmian w Polsce.  Jeżeli mamy ambicje i marzenia o tym, by Polska była silna, dumna, wytyczała kierunki rozwoju oraz by była krajem wysokich technologii, potrzebujemy otwarcia drzwi dla nowych idei. Dziś wiemy, że Polska nie musi być biedna, słaba i brzydka – Polska jest najpiękniejsza – mówił szef rządu. 


Zobacz także