Premier Mateusz Morawiecki: Chcemy dbać o wspólnotę społeczną i solidarność pokoleń

Chciałbym dowiedzieć się, jakie są Państwa potrzeby i posłuchać o tym, jak patrząc Państwa oczyma, wygląda Polska – powiedział premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z ostrołęckimi seniorami w Dziennym Domu Senior+.


Premier Mateusz Morawiecki wita się z seniorami 1 z 7
Fot. KPRM

Życzenia dla babć i dziadków

Premier złożył życzenia wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich nadchodzącego święta. Aby Wasze wnuki obdarzyły was ciepłem, które rozleje się w Waszych sercach – mówił. Ze strony naszego rządu, oprócz życzeń, chciałbym przekazać, że chcemy dbać o wspólnotę społeczną i solidarność pokoleń: młodszych ze starszymi, bogatszych z biedniejszymi i odwrotnie – oznajmił prezes Rady Ministrów.

Dbanie o wspólnotę

Mateusz Morawiecki podzielił się wspomnieniami o swoich dziadkach, które – jak podkreślił – są bardzo piękne. Zawsze wydawało mi się, że dziadkowe są od rozpieszczania, a nie wychowania, ale moi zajęli się również wychowaniem – mówił premier.

Przywołał także słowa swojego dziadka, który zwykł mawiać, że aby się dobrze działo, potrzebne są młode ręce i starsze głowy. Chciałbym w ten właśnie sposób skorzystać z Waszych doświadczeń i wspólnie budować jak najpiękniejszą Polskę. Młodsi ludzie szybciej biegną, ale starsi lepiej znają drogę – podkreślił premier. Dodał, że państwo i społeczeństwo musi być rzeczywistą wspólnotą. Chciałbym żebyśmy razem budowali kraj naszych marzeń – zaznaczył.

Polityka senioralna rządu

Prezes Rady Ministrów obiecał, że jego rząd będzie starał się, by seniorom żyło się jak najlepiej. Będziemy robić wszystko, żeby spełniać wasze pragnienia i wyobrażenie o państwie – podkreślił szef rządu.

W ciągu dwóch lat rządów Prawa i Sprawiedliwości przywrócony został poprzedni wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ruszył program bezpłatnych leków dla seniorów 75+, z którego do tej pory skorzystało 2,3 mln osób starszych. Ponadto podniesiona została wysokość rent i emerytur. Rząd wprowadził także program Opieka 75+, polegający na zwiększeniu dostępności usług opiekuńczych i specjalistycznych dla osób samotnych i starszych. Funkcjonuje również program Senior+, dzięki któremu powstają takie placówki, jak ta, którą dziś odwiedził premier – Dzienne Domy Senior + i Kluby Senior +.


Zobacz także