Premier Mateusz Morawiecki: Budujemy sukces gospodarczy najbliższych lat

Szef rządu wziął udział w uroczystości uruchomienia trzeciej największej europejskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz. Składa się ona z 37 instytutów badawczych reprezentujących różne dziedziny nauki, m.in.: biotechnologię, chemię, farmaceutykę, elektronikę i elektrotechnikę. W ramach sieci, od 1 kwietnia br. działa też Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.


Premier Mateusz Morawiecki ogląda urządzenia i mikroskopy. 1 z 10
Fot. Adam Guz KPRM

Tworzenie coraz bardziej zintegrowanych mechanizmów naukowo-badawczych, rozwojowych, wdrożeniowych, połączonych ze światem gospodarki i biznesu przekłada się na kreatywne wynalazki, a tego oczekują konsumenci w Polsce i na całym świecie – mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, poprzez najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne będzie możliwe osiągnięcie założeń Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Szef rządu podkreślił również, że inwestowanie w polską naukę, badania, rozwój, a potem ich wdrażanie w  świecie komercyjnym wyznacza kierunek działań w polityce gospodarczej. Sięgamy w przeszłość a zarazem wybiegamy ku przyszłości, jeśli chodzi o adaptowanie rozwiązań, które są dzisiaj tworzone przez polskich naukowców – kontynuował.

Działalność Sieci to przede wszystkim prowadzenie prac badawczych, wspieranie polityki gospodarczej państwa oraz analizy aktualnego stanu techniki na potrzeby polityk publicznych.

W inauguracji uczestniczyli również wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński.


Zobacz także