Premier Mateusz Morawiecki: Będziemy rozwijać współpracę w ramach NATO

NATO to najsilniejszy sojusz w historii, którego znaki rozpoznawcze to jedność i solidarność. Będąc razem jesteśmy bezpieczniejsi – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie.


Premier Mateusz Morawiecki stoi przy mównicy w Sejmie. 1 z 8
Fot. KPRM

Szef rządu podkreślił, że Polska będzie kontynuować i rozwijać współpracę w ramach NATO. Sojusz to związek państw gwarantujący bezpieczeństwo swoim członkom oraz organizacja z istotnym wkładem w budowanie stabilności na świecie – ocenił premier.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że nasz kraj poważnie traktuje swoje zobowiązania sojusznicze. Jako szósta największa gospodarka Unii Europejskiej podejmujemy drugi największy wysiłek, jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia, jako procent PKB – według metodologii NATO – powiedział szef rządu.  W grupie dziesięciu największych gospodarek UE wyprzedza nas tylko Wielka Brytania, a gdy opuści ona UE, będziemy pierwsi w tym rankingu – dodał.

Premier ocenił, że Gazociąg Nord Stream2 stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego i solidarności Europy. Jak podkreślił, Nord Stream2 to zatruta pigułka europejskiego bezpieczeństwa, która może mieć daleko idące konsekwencje geopolityczne. Należy podkreślić za premierem Ukrainy: Nord Stream2 to nowa broń hybrydowa wymierzona w kraje Unii Europejskiej i NATO – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że gazociąg Nord Stream1 umożliwił Rosji pozyskanie środków na modernizację armii, a dwa lata później dokonano agresji na Gruzję, a następnie aneksji Krymu i agresji na Ukrainę.

Premier zaznaczył także, że wspólnota międzynarodowa dała niedawno wyraźny sygnał braku akceptacji dla łamania prawa międzynarodowego i podstawowych praw człowieka ws. ataku chemicznego na Siergieja Skripala.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że historyczna decyzja o rozmieszczeniu sił Sojuszu w naszym regionie była trafna. Szef rządu  przypomniał, że odwiedził bazę w Orzyszu, gdzie stacjonuje brygada wojskowa NATO. Miałem okazję wizytować – obok oddziałów polskich – oddziały sojusznicze z Rumunii, Chorwacji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – zaznaczył. Jak dodał, oddziały polskie są obecnie rozmieszczone także na Łotwie i w Rumunii. Mimo trudnej sytuacji w naszym najbliższym sąsiedztwie, solidarnie angażujemy się w stabilizowanie obszarów również w innych regionach – zaznaczył premier. Stoimy z wami ramię w ramię, przede wszystkim w Afganistanie, w Iraku i na Morzu Śródziemnym – powiedział do uczestników Zgromadzenia szef polskiego rządu. 


Zobacz także