Premier: Mamy znakomite rozwiązania innowacyjne

W gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami firmy Pelixar S.A., oferującej innowacyjne rozwiązania w lotniczych systemach bezzałogowych. Była to okazja do podkreślenia rosnącej pozycji polskiego sektora kreatywnego i możliwości jego rozwoju zarówno na rynku krajowym, jak i ekspansji na cały świat.


Drony. 1 z 8
fot. Krystian Maj / KPRM

Dronowa potęga

Premier powiedział, że Polska może być dronową potęgą. Jak dodał, drony mają wiele bardzo ciekawych zastosowań, mogą np. prowadzić do skutecznego monitoringu w różnych urządzeniach przemysłowych, a także pomagać ratować ludzkie życie. Podkreślił też znaczenie wykorzystania dronów w zapewnieniu jak najlepszej jakości powietrza.

Innowacje przyszłością polskiej gospodarki

Szef rządu zaapelował do polskich przedsiębiorców, instytucji administracji publicznej oraz służb, takich jak policja, aby interesowali się rodzimymi produktami, ponieważ w Polsce mamy znakomite innowacyjne rozwiązania, które mogą być wszechstronnie wykorzystane.

Zwrócił też uwagę, że rozwiązaniami polskich firm interesują się przedsiębiorcy z całego świata.

Jak zapewnił premier, rząd chce być otwarty na polskich przedsiębiorców i tworzyć im warunki do rozwoju.

Bezprecedensowy pakiet antykryzysowy

Rząd na bieżąco reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację związaną z pandemią COVID-19. Podejmowane działania są odpowiedzią dostosowaną do potrzeb gospodarki. Są wynikiem konsultacji z przedstawicielami branż, organizacji pracodawców i przedsiębiorstw.

Dzięki różnym instrumentom pakietu antykryzysowego możliwe jest zapewnienie pracownikom stabilności zatrudnienia, a firmom możliwości rozwoju.

Środki do firm płyną w ramach kompleksowych instrumentów pomocowych Tarczy Antykryzysowej, Tarczy Finansowej PFR, Tarczy Pomocowej BGK oraz wsparcia z ARP.

Skuteczność działań rządu potwierdzają dane liczbowe.

Ponad 120 mld zł na rządową pomoc dla podmiotów gospodarczych

Rozwiązania pomocowe przewidziane w pakiecie antykryzysowym są potrzebne i cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Dotychczasowe rządowe wsparcie to łącznie ponad 120 mld zł, w tym:

  • ponad 42 mld zł w ramach Tarczy Antykryzysowej (prawie połowę tej kwoty stanowią zwolnienia ze składek ZUS, odroczenia i rozłożenia na raty składek ZUS i świadczenia postojowe);
  • ponad 59 mld zł  w ramach Tarczy Finansowej PFR;
  • ok. 19 mld zł  w ramach Tarczy Pomocowej BGK;
  • ponad 40 mln zł w ramach wsparcia z ARP.

 


Zobacz także