Premier: Jesteśmy wdzięczni za wasz trud i ofiarę

100 lat temu Polacy chwycili nie tylko za biało-czerwone flagi, ale również za broń i ukształtowali granicę odradzającej się Polski – powiedział szef rządu podczas oficjalnych obchodów Święta Wojska Polskiego przypadających w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich. Tegoroczne uroczystości odbyły się w Katowicach, by oddać hołd Powstańcom Śląskim, którzy walczyli o to, żeby Śląsk należał do Polski.


Od lewej: Minister Obrony Narodowej, Premier Mateusz Morawiecki, Prezydent Andrzej Duda i Marszałek Sejmu stoją w rzędzie. 1 z 15
Fot. Krystian Maj / KPRM

W ramach obchodów premier uczestniczył we mszy świętej za Ojczyznę, po czym wziął udział we wręczeniu przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych, nominacji generalskich, admiralskich i Honorowej Broni Białej.

Następnie udał się na Defiladę Wojskową Wierni Polsce. Uczestniczyło w niej ponad 2600 żołnierzy,185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Można było zobaczyć maszerujących m.in. pancerniaków, specjalsów, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Obok polskich żołnierzy defilowali również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce.

Premier podkreślił, że hart ducha żołnierzy polskich pokazał jak cenią niepodległość i umiłowanie wolności. Podziękował też tym, którzy obecnie strzegą granic Polski oraz służącym na misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło licznych rozmów z mieszkańcami i uczestnikami, który przybyli by wspólnie świętować.

W państwowych uroczystościach wzięli również udział m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu RP.


Zobacz także