Premier: Inwestujemy w każdą gminę i w każdy powiat

Szef rządu Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie zachęcał samorządowców do korzystania z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Premier spotkał się ze strażakami w Grudziądzu – przekazał na ich ręce promesy na zakup wozów strażackich. W sumie do Ochotniczych Straży Pożarnych trafi na ten cel prawie 400 mln zł. Szef rządu podsumował także wsparcie dla przedsiębiorców z regionu podczas wizyty w firmie JK Kiedrowski w Bysławiu.


Premier podczas wziyty w firmie. 1 z 14
fot. Krystian Maj / KPRM

Premier wziął udział w spotkaniu z samorządowcami w Chełmży, Tucholi oraz w Nakle nad Notecią. Wręczał im promesy na środki z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych dla miast, gmin i powiatów.

Podczas wizyty w Chełmży i Tucholi premier zaznaczał, że rząd wspiera samorządy w przeprowadzeniu inwestycji, które będą służyć mieszkańcom. Podkreślał, że Polska, wychodząc z kryzysu epidemicznego, bardzo potrzebuje nowych inwestycji.

Chcemy, żeby te środki były z pożytkiem dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Cieszę się z tysięcy drobnych inwestycji, bo one pobudzają wewnętrzny popyt i podaż i tworzą dobre warunki dla przedsiębiorców – mówił premier w Tucholi.

Wizyta w województwie kujawsko-pomorskim była również okazją do podsumowania rządowego wsparcia dla polskich przedsiębiorców. Jak podkreślił premier, to nie tylko dodatkowe środki w ramach Tarczy Antykryzysowej. To również obniżka podatku CIT z 19 do 9 proc., czy wprowadzenie tzw. estońskiego CIT-u dla małych i średnich przedsiębiorstw, który zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Wsparcie państwa i rozwój gospodarki

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki o wartości około 6 mld zł pochodzące z budżetu państwa. Są one przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast. Specjalny fundusz powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

Środki Funduszu będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, budowę infrastruktury drogowej – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Zakup 23 wozów strażackich w woj. kujawsko-pomorskim

Podczas wizyty w Grudziądzu szef rządu wręczył także promesy na zakup 23 wozów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP z województwa kujawsko-pomorskiego.

Premier podkreślił, że jest to inwestycja w bezpieczeństwo, a dzięki nowym pojazdom strażacy ochotnicy będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców okolicznych miejscowości.

Premier podziękował strażakom Państwowej Straży Pożarnej SP oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy skutecznie zmagają się z żywiołami, takimi jak woda, huragan czy trąby powietrzne i z poświęceniem walczą o ludzkie życie i zdrowie. Wyraził także przekonanie o coraz lepszym współdziałaniu Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych przy usuwaniu skutków kataklizmów.

Nasi wspaniali druhny i druhowie ratują dobytek, mienie i życie ludzi we wszystkich zakątkach Polski. Trzeba im za to podziękować, podobnie jak naszym strażakom z PSP. Jesteśmy wam bardzo wdzięczni – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Grudziądzu.

Samochody ratowniczo-gaśnicze o łącznej wartości blisko 400 mln zł trafią do jednostek OSP w całej Polsce. Zakupionych zostanie ok. 500 wozów strażackich, które trafią zarówno do jednostek działających w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, jak i poza nim. Nowe wozy trafią łącznie do 515 jednostek OSP w całej Polsce.

Szereg rozwiązań dla polskich przedsiębiorców

Wraz z pandemią koronawirusa rząd uruchomił wsparcie dla przedsiębiorców. Do polskich firm trafiło już ponad 109 mld zł, co pozwoliło na uchronienie ok. 5 mln miejsc pracy. Dzięki szybkiej reakcji rządu, Polska znajduje się w lepszej sytuacji niż inne kraje Unii Europejskiej. Obecnie jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem.

Podczas wizyty w firmie JK Kiedrowski premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że nie jest to jedyne wsparcie dla polskich firm.

Warto raz jeszcze podkreślić, nie tylko to co udało się zrobić w ramach kryzysu - Tarcza Finansowa, ale także to, co już wdrożyliśmy dla małych i średnich przedsiębiorców. To zmniejszony CIT z 19 do 9 proc., a od 1 stycznia przyszłego roku także tzw. estoński CIT – mówił szef rządu.

Estoński CIT to nowoczesny sposób opodatkowania, który promuje inwestycje i minimalizuje formalności przy rozliczeniu podatków. Dzięki temu rozwiązaniu firmy nie będą płacić podatku w miesięcznych, czy też kwartalnych zaliczkach, ani rozliczać się rocznie. Będą go płacić dopiero w momencie wypłaty zysku. Większe zdolności inwestycyjne polskich firm, wzrost produktywności i innowacyjności, czy oszczędność czasu przy rozliczeniach podatków – to tylko niektóre z korzyści jakie zaoferuje małym i średnim przedsiębiorcom tzw. estoński CIT.

***

JK Kiedrowski to polski producent kontenerów i pojemników na odpady. Firma daje zatrudnienie ok. 600 pracownikom. Rocznie w świat wysyła 15 tys. pojemników.


Zobacz także