Większa obecność kanadyjskich żołnierzy w Polsce

Premier Donald Tusk spotkał się z szefem kanadyjskiego rządu Stephenem Harperem.


Przywitanie premiera Kanady przez premiera Donalda Tuska 1 z 4
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Szef polskiego rządu podkreślił wagę decyzji dotyczącej zwiększenia obecności kanadyjskich żołnierzy w naszym kraju. - Dziś premier Kanady mówi, że jesteśmy świadkami decyzji o zwiększeniu obecności Kanadyjczyków w Polsce - zaznaczył Donald Tusk. Jak dodał, sytuacja w regionie i kryzys ukraiński pokazały, że zwiększona obecność wojsk sojuszniczych na wschodniej flance Unii Europejskiej jest bardziej uzasadniona niż obecność wojsk NATO we Włoszech, Hiszpanii czy Danii. - Chcemy, aby strategia Sojuszu była logiczna i była odpowiedzią na sytuację na świecie - wyjaśnił premier.

Donald Tusk zaznaczył, że Polska i Kanada mają identyczne poglądy na sytuację w regionie i na Ukrainie. - W świecie zachodnim nie znajduję drugiego partnera, który by tak dobrze rozumiał problemy ukraińskie i był tak wrażliwy na sytuację Ukrainy, jak premier Kanady - podkreślił szef rządu.

Donald Tusk i Stephen Harper rozmawiali także o współpracy energetycznej oraz inwestycjach polsko-kanadyjskich. - Będziemy się obaj angażowali po to, aby zniknęły wszelkie przeszkody dla działania polskich przedsiębiorstw w Kanadzie, czy kanadyjskich w Polsce - zaznaczył szef polskiego rządu.


Zobacz także