Premier Ewa Kopacz w „Sygnałach Dnia”: Jestem zwolennikiem dialogu, ale nie stawiania ultimatum dla rządu

Dialog społeczny, naprawa polskiego górnictwa, pomoc dla „frankowiczów” to główne tematy rozmowy premier Ewy Kopacz w Programie I Polskiego Radia.


Premier Ewa Kopacz w studiu Polskiego Radia
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Dialog społeczny

Szefowa rządu odniosła się w Polskim Radio do oczekiwań zgłaszanych przez różne grupy społeczne, w tym m.in. rolników. Przyjęliśmy budżet i odpowiedzialną politykę. Zdrowy rozsądek i umiar muszą się mieścić w prezentacji działań rządu, ale też w realiach finansowych - powiedziała premier Ewa Kopacz. Przypomniała, że celem na ten rok jest wyjście z unijnej procedury nadmiernego zadłużenia.

Zadeklarowała również, że rząd będzie kierował się dyscypliną, a nie rozdawnictwem, niezależnie od wysuwanych postulatów. Nie chcę obiecywać, chcę realizować ten program, który jest zawarty w ramach budżetu i szanujący potrzeby wszystkich grup społecznych - powiedziała premier Ewa Kopacz.

W poniedziałek, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz spotka się z przedstawicielami związków zawodowych. Rozmowy będą dotyczyły nowej formuły dialogu społecznego.

Zdaniem szefowej rządu, rolą związków zawodowych jest reprezentowanie pracowników, a nie zajmowanie miejsca opozycji politycznej.

Restrukturyzacja górnictwa

Premier Ewa Kopacz zapewniła, że rząd jest zdeterminowany, by uratować kopalnie. Dobry program można przekładać na wszystkie inne kopalnie, zarówno w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym - powiedziała.

Dzisiaj, do tego, aby zrealizować program, potrzebny jest wysiłek obu stron, rządzących i górników - zaznaczyła premier. Podkreśliła, że celem rządu jest budowanie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o polski węgiel.

Pomoc dla „frankowiczów”

Szefowa rządu zapewniła, że w przypadku konfliktu interesów frankowiczów z bankami, stanie po stronie ludzi. Jak dodała, odbędzie się to kosztem polityki banków, ale nie polityki budżetu.

Rozwiązania w tej sprawie będą przedstawione przez wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego pod koniec tygodnia. Będę się starała, aby te rozwiązania weszły w życie jak najszybciej - powiedziała szefowa rządu.

Premier przypomniała, że poprosiła szefów Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie nadzoru prawidłowej reakcji ze strony banków w odniesieniu do kredytobiorców, którzy ze względu na rosnący kurs franka szwajcarskiego znaleźli się w trudnej sytuacji.


Zobacz także