Premier Ewa Kopacz w Radiu TOK FM: Jeszcze dziś spotkam się z ministrem zdrowia w sprawie oceny pakietu onkologicznego

Szefowa rządu zapowiedziała, że po rozmowie z ministrem Bartoszem Arłukowiczem i szefem Narodowego Funduszu Zdrowia obiektywnie i szczegółowo oceni pakiet onkologiczny. Premier odniosła się także do problemu wywozu leków za granicę.


Premier Ewa Kopacz w studiu radia TOK FM 1 z 2
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Ocena pakietu onkologicznego

Chciałabym, żeby wiarygodną ocenę pakietowi onkologicznemu wystawili przede wszystkim pacjenci. Bo pakiet miał skrócić kolejki, pozwolić szybciej rozpoznawać choroby nowotworowe. I to pacjenci mają z tego czerpać korzyści – podkreśliła premier.

Ewa Kopacz zaznaczyła, że wyniki wdrożenia pakietu onkologicznego przez Ministerstwo Zdrowia oceni dziś szczegółowo i obiektywnie. Jeśli będzie taka potrzeba, to znajdą się pieniądze na leczenie i przyspieszenie diagnostyki chorób nowotworowych – zaznaczyła szefowa rządu. Jednocześnie premier wykluczyła podniesienie składki zdrowotnej, także w przyszłej kadencji. Co roku odnotowujemy wzrost środków w Narodowym Funduszu Zdrowia – podkreśliła.

Wywóz leków za granicę

Premier powiedziała, że nowelizacja ustawy refundacyjnej uniemożliwiająca nielegalny eksport leków za granicę została już przyjęta przez Sejm. Wywóz leków przez hurtownie będzie mógł nastąpić tylko, kiedy Główny Inspektor Farmaceutyczny wyrazi na to zgodę. Jeśli ten proceder będzie trwał i jakakolwiek hurtownia nie zastosuje się do tego przepisu, rozwiązania będą kategoryczne – zaznaczyła szefowa rządu.

Ewa Kopacz wyjaśniła, że powodem dotychczasowego wywozu leków za granicę jest nieuczciwe traktowanie zapisów obowiązującej ustawy refundacyjnej. Wszyscy, którzy uczestniczą w dystrybucji leków na polski rynek i do polskich pacjentów, powinni przestrzegać zapisów, że obowiązkiem hurtowni, apteki, jest dostarczenie leków w pierwszej kolejności na polski rynek – podkreśliła.


Zobacz także