Premier Ewa Kopacz w Opolu o programie Senior-WIGOR

Premier Ewa Kopacz spotkała się w Opolu z aktywnymi seniorami, w tym z ambasadorką programu Senior-WIGOR Gabrielą Haczyk.


Uczestnicy akcji "Biegam bo lubię" idą po boisku z panią premier
Fot. Maciej Śmiarowski / KPRM

Szefowa rządu zwróciła uwagę na problem starzenia się polskiego społeczeństwa. Za 10 lat niemal co trzeci obywatel w województwie opolskim będzie miał powyżej 55 lat - zaznaczyła premier. Dlatego tak ważne są takie inicjatywy, jak program Senior-WIGOR czy domy dziennego pobytu, w których można będzie kontynuować leczenie poszpitalne - wyjaśniła.

Jak podkreśliła Ewa Kopacz, program i konkurs Senior-WIGOR został już rozstrzygnięty. Jeszcze w tym roku powstanie ponad 100 takich domów. Już dziś są chętni do budowania - zaznaczyła premier. Środki na budowę domów to 370 mln do roku 2020 - dodała.

Ambasadorka programu Senior-WIGOR Gabriela Haczyk podziękowała premier za inicjatywę budowy domów dla seniorów. Dziękuję za program Senior-WIGOR. Jest to bardzo dobra sprawa. Zachęcam wszystkich do aktywnego trybu życia. Senior zdrowy do senior aktywny - podkreśliła.

Program Senior-WIGOR

Program adresowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. W dziennym domu Senior-WIGOR będą mogli spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.

Dzienne domy opieki medycznej

W lipcu 2015 r. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na tworzenie i prowadzenie dziennych domów opieki medycznej dla osób niesamodzielnych, w tym w szczególności osób starszych. Będą to miejsca, gdzie m.in. będzie można przechodzić rehabilitację pod okiem specjalistów i znaleźć fachową opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych.

Przewiduje się, że wsparciem w wysokości 40 mln zł zostanie objętych 40 podmiotów leczniczych.


Zobacz także