Premier Ewa Kopacz w Gliwicach o rządowym wsparciu dla seniorów

Szefowa rządu spotkała się w czwartek z przedstawicielami śląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. „Trzeba budować poczucie dbałości o starsze osoby” - mówiła premier w Gliwicach.


Premier Ewa Kopacz w uścisku ze słuchaczką z UTW 1 z 4
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Program Senior Wigor

Rząd od lat realizuje działania wspierające seniorów, ich rozwój i aktywność. Premier Ewa Kopacz zadeklarowała w Gliwicach, że rząd będzie rozwijał różne formy wsparcia seniorów. Jak mówiła, w przyszłorocznym budżecie znajdą się środki na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych i rozwijanie sieci domów dziennej pomocy dla seniorów. Program Senior Wigor umożliwiający tworzenie takich miejsc został przyjęty przez Radę Ministrów w marcu tego roku. Rząd przeznaczy na ten cel 370 mln zł. To pozwoli na uruchomienie i doposażenie ok. 100 placówek.

To miejsce zapewni wam towarzystwo, obecność drugiej osoby i fachowe siły, które się wami zajmą – zaznaczyła szefowa rządu i zaapelowała, by lokalne władze ubiegały się o środki na domy dziennego pobytu.

Bezpłatna pomoc prawna

Premier przypomniała również, że trwają prace nad systemem bezpłatnej pomocy prawnej, która obejmie m.in. osoby starsze. To kolejny projekt zapowiedziany przez szefową rządu w expose. Ta inicjatywa otworzy dostęp do pomocy prawnej tym, którzy do tej pory napotykali barierę finansową. Przy każdym ośrodku - gminnym, powiatowym, powstanie miejsce, w którym będą pracować adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi - zapewniła.

Wsparcie dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Od 2014 roku działa również Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS). Jego budżet to 280 mln zł. Te pieniądze przeznaczone są na wsparcie m.in. działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Gliwicki UTW

Uniwersytety Trzeciego Wieku świętują w tym roku 40-lecie działalności w Polsce. UTW w Gliwicach powstał w 2003 roku. Z jego oferty korzysta 583 słuchaczy.  Uczelnia oferuje swoim studentom m.in. wykłady, spotkania literacko-poetyckie, wycieczki, wyjazdy edukacyjno-zdrowotne oraz zajęcia w sekcjach (m.in. artystycznej, sportowej, profilaktyki zdrowia).


Zobacz także