Premier Ewa Kopacz w Elektrowni Turów: opieramy bezpieczeństwo energetyczne na naszym największym skarbie – węglu

„Mój rząd konsekwentnie realizuje politykę wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju” – powiedziała w poniedziałek premier Ewa Kopacz podczas inauguracji budowy nowego bloku energetycznego Elektrowni Turów na Dolnym Śląsku.


Przemówienie Ewy Kopacz 1 z 12
M. Śmiarowski/KPRM

Szefowa rządu podkreśliła, że według analiz, do 2030 r., ze względu na wiek, niską sprawność i coraz ostrzejsze normy środowiskowe, konieczne będzie wyłączenie bloków energetycznych o łącznej mocy ponad 12 gigawatów.

Nie czekamy z założonymi rękoma. Wzięliśmy sprawy w swoje ręce i stąd dzisiejsza inwestycja” - zaznaczyła. „Dzięki niej będziemy dostarczać tanią energię do 1,5 mln gospodarstw domowych – dodała.

Premier Ewa Kopacz: jesteśmy konsekwentni w polskiej polityce energetycznej

Szefowa rządu przypomniała, że budowa bloku w Turowie jest kolejnym krokiem dla modernizacji sił wytwórczych polskiej energetyki. Na początku lutego ruszyła budowa dwóch bloków węglowych w Elektrowni Opole. W trakcie budowy jest blok parowo-gazowy w Stalowej Woli, blok w Kozienicach oraz blok węglowy w Jaworznie.

Te inwestycje to dowód na to, że jesteśmy konsekwentni w realizowaniu polskiej polityki energetycznej - powiedziała Ewa Kopacz.

Do 2020 r. spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa zainwestują ponad 30 mld zł w budowę nowych bloków energetycznych – podkreśliła premier Ewa Kopacz. Dodała, że planowana jest także modernizacja już istniejących bloków energetycznych, a poprzez spółki z udziałem Skarbu Państwa rząd chce zainwestować w przemysł energetyczny ponad 60 mld zł.

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów – jeden z najnowocześniejszych na świecie

Ta inwestycja, którą dziś rozpoczynamy, będzie jednym z najnowocześniejszych bloków energetycznych na świecie – powiedziała premier Ewa Kopacz. Parametry  techniczne bloku będą spełniać wymagania związane z ochroną środowiska z uwagi na znacznie niższą – nawet o 25% – emisyjność CO2, w porównaniu do jednostek starszego rodzaju.

Premier Ewa Kopacz: Stawiam na polski węgiel

Polskę stać na to by wykorzystywać swój skarb, jakim jest węgiel i jednocześnie inwestować w nowe technologie, które spowodują, że będziemy mniej zanieczyszczać polskie powietrze – podkreśliła.

Stawiam na polski węgiel. Ten wielki polski skarb spowoduje, że dzisiaj zatroszczymy się nie tylko - stosując nowoczesne technologie - o zdrowe i czyste powietrze, ale także o miejsca pracy dla Polaków – dodała.

Te inwestycje to dowód na to, że jesteśmy konsekwentni w realizowaniu polskiej polityki energetycznej.


Premier Ewa Kopacz
Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że inwestycja w Turowie w znaczący sposób przyczyni się także do rozwoju regionu. W trakcie realizacji projektu, kontrakty na dostawę surowców i materiałów otrzyma kilkaset firm, a prace wykonywać będzie ponad 100 przedsiębiorstw budowlanych. Zatrudnienie na placu budowy w szczytowym momencie sięgnie od 1,5 do 2 tys. osób. Ważne jest również to, że już dziś kompleks wydobywczo-energetyczny generuje bardzo duże wpływy podatkowe dla regionu.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2019 r. Koszt to ponad 4 mld zł. 


Zobacz także