Premier Ewa Kopacz w elektrowni Kozienice o bezpieczeństwie energetycznym

Premier Ewa Kopacz odwiedziła elektrownię Kozienice (woj. mazowieckie). To największa elektrownia węglowa w Polsce, która w wkrótce zyska nowy blok energetyczny. Ta inwestycja zwiększy bezpieczeństwo dostaw prądu. W związku z wysokimi temperaturami od dziś do końca sierpnia obowiązują ograniczenia w dostawie energii dla m.in. hut i energochłonnych zakładów przemysłowych.


Pracownik elektrowni pokazuje pani premier centrum dowodzenia 1 z 4
M. Śmiarowski/KPRM

Bezpieczeństwo energetyczne i systematyczne dostarczanie prądu jest dla mojego rządu priorytetem – mówiła premier Ewa Kopacz w Kozienicach. 

Szefowa rządu zapoznała się z sytuacją elektrowni Kozienice w związku z wysokimi temperaturami. Elektrownia to ważne miejsce dla bezpieczeństwa energetycznego. Produkuje ok. 9% energii elektrycznej w Polsce, w tym dla mieszkańców Warszawy i Mazowsza. Bloki w kozienickiej elektrowni są chłodzone wodą z Wisły, a przy wysokich temperaturach wody i niskim stanie rzeki mogą pojawić się ograniczenia produkcyjne.

Inwestycje z bezpieczeństwo energetyczne

Premier Ewa Kopacz przypominała, że w Kozienicach powstaje nowy blok energetyczny. Dzięki tej inwestycji moc elektrowni, od w 2017 r., wzrośnie o ponad 1000 megawatów, co na przyszłość znacznie poprawi sytuację związaną z zapewnieniem dostaw prądu. Po uruchomieniu nowego bloku z Kozienic prąd popłynie do ok. 13% Polaków.

Od dziś ograniczenia w dostawie energii. Nie obejmą m.in. szpitali

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wprowadzenia ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców energii elektrycznej o mocy umownej powyżej 300 kW do końca sierpnia 2015 r. To pozwoli zabezpieczyć system w sytuacji przedłużającej się fali upałów.

Staramy się, aby jak najmniej przedsiębiorstw miało ograniczony dopływ prądu. Te ograniczenia nie dotyczą indywidualnych odbiorców i instytucji, które ratują życie m.in. szpitali - mówiła szefowa rządu podczas konferencji prasowej. Szefowa rządu odwiedza dziś jedno z takich miejsc - szpital w Kozienicach.


Zobacz także