Premier Ewa Kopacz otworzyła finały 6. Turnieju Orlika

Szefowa rządu wzięła udział w uroczystym otwarciu finałów turnieju o Puchar Premiera na warszawskim Torwarze. To szósta edycja największej imprezy piłkarskiej dla dzieci i młodzieży w Polsce. "Tu nie będzie wygranych i przegranych. Wy wygraliście, kiedy wybraliście sport" - mówiła premier do młodych sportowców.


Ewa Kopacz wita się z młodymi piłkarzami 1 z 8
Maciej Śmiarowski / KPRM

Premier Ewa Kopacz życzyła powodzenia wszystkim uczestnikom turnieju. Kibicuję Wam i pewnie wśród was jest niejeden następca Roberta Lewandowskiego - mówiła szefowa rządu.

O Turnieju Orlika

Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 2010 roku. Biorą w nich udział dziewczęta i chłopcy w kategoriach wiekowych 10-11 lat oraz 12-13 lat. W rozgrywkach mogą uczestniczyć drużyny amatorskie - reprezentacje szkół lub klas, drużyny Uczniowskich Klubów Sportowych, drużyny reprezentujące zgłoszony obiekt „Orlik”, jak również tzw. „dzikie drużyny”.

Turniej podzielony jest na 4 etapy: eliminacje gminne i wojewódzkie, finały wojewódzkie. Zwieńczeniem zmagań młodych adeptów piłki nożnej jest finał ogólnopolski rozgrywany co roku na Torwarze przy udziale kilku tysięcy kibiców i znanych sportowców.

Inwestycje w sport

Premier Ewa Kopacz zwróciła uwagę, że wszystkie mecze turnieju odbywają się na boiskach „Orlik”. Mamy w Polsce już 2600 Orlików - mówiła premier w Warszawie.

Rosnąca liczba uczestników

Popularność turnieju rośnie z każdym rokiem przyciągając na „Orliki” coraz większą liczbę dzieci. W 2010 roku, zgłosiło się 911 „Orlików”, na których zagrało blisko 93 tys. dziewcząt i chłopców. W tym roku w turniejach eliminacyjnych na 1145 Orlikach zagrało 150 tys. dzieci. Łącznie w pięciu dotychczasowych edycjach turnieju wystąpiło ok. 700 tys. dzieci z całej Polski.


Zobacz także