Premier Ewa Kopacz odebrała raporty od wojewodów na temat sytuacji po przejściu burz

Szefowa rządu odbyła wideokonferencję z wojewodami i przedstawicielami służb w sprawie usuwania skutków nawałnic, jakie przeszły nad Polską. W spotkaniu uczestniczyła też minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak oraz minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.


Spotkanie z udziałem pani premier 1 z 5
M. Śmiarowski/KPRM

Premier podkreśliła, że należy jak najszybciej pomóc osobom poszkodowanym i dlatego zwróciła się do wojewodów, aby na bieżąco śledzili sytuację i reagowali tam, gdzie jest to konieczne.

W wyniku burz pozbawionych dostaw prądu jest ok. 240 tys. odbiorców. Zginęła 1 osoba, a 5 zostało rannych. Jak poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz, strażacy prowadzą obecnie ok. 240 akcji na terenie kraju. Ucierpiało ok. 125 budynków i dachów na budynkach, najwięcej na Śląsku i w Małopolsce.

Utrudnienia dotknęły także podróżnych. Odwołano 160 pociągów. Minister Maria Wasiak poinformowała, że w Polskich Liniach Kolejowych działa centrum kryzysowe, które w razie potrzeby opiekuje się pasażerami.

Wszyscy wojewodowie zaznaczyli, że w czasie burz bez zarzutu działał Regionalny System Ostrzegania. Jest to system umożliwiający powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, naziemnej telewizji cyfrowej, jak i w aplikacji na telefon.


Zobacz także