Premier Ewa Kopacz: obowiązkiem polityka jest walczyć o zaufanie ludzi

„Chciałabym być premierem również tych, którzy nie chodzą dzisiaj na wybory” - powiedziała w czwartek premier Ewa Kopacz w programie „Kropka nad i”.


Premier Ewa Kopacz, w tle ministrowie rządu

Chciałabym być premierem również tych, którzy nie chodzą dzisiaj na wybory


Premier Ewa Kopacz
Szefowa rządu odniosła się do zawartego w exposé apelu o zaniechanie sporów politycznych. Chodziło mi o to, żeby Polacy obserwujący debatę o rzeczach dla nich najważniejszych, nie widzieli kłócących się polityków, ale to, co ci politycy mają do zaoferowania. Wydaje mi się, że osiągnęłam ten cel - powiedziała premier Ewa Kopacz. Dodała, że pojmuje rolę szefa rządu tak, że ma być bliżej, a nie dalej ludzi.

Skład rządu

To mój autorski skład rządu. Musiałam być w pełni przekonana do tych ludzi i zaufać im - powiedziała szefowa rządu o składzie Rady Ministrów. 

Odnosząc się do pytania o doświadczenie ministra spraw zagranicznych podkreśliła, że Grzegorz Schetyna przez ostatnie 3 lata był przewodniczącym sejmowej komisji spraw zagranicznych. Pytana o doświadczenie minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej zaznaczyła, że minister Piotrowska była wcześniej wojewodą bydgoskim oraz szefową sejmowej komisji ds. kontroli państwowej.

Nadzór nad służbami specjalnymi

Premier Ewa Kopacz odniosła się także do kwestii nadzoru nad służbami specjalnymi przez Kancelarię Premiera, a nie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW). Podkreśliła, że także w latach 2005-2011 szefowie MSW nie byli odpowiedzialni za pracę służb specjalnych. Zaznaczyła, że projektowane zmiany w służbach specjalnych przewidują nadzór Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nad Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwa Obrony Narodowej nad służbami wojskowymi oraz premiera nad Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Dodała, że to posłowie zdecydują o ostatecznym kształcie zmian.

Górnictwo i energetyka

Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że rolą państwa jest restrukturyzowanie górnictwa, ale bez krzywdzenia pracujących w nim ludzi. Podkreśliła, że konieczne są tutaj ustępstwa z obu stron.

Nie wykluczam weta ws. emisji CO2 – powiedziała premier Kopacz, odnosząc się do najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej. Dodała, że będziemy twardo stawiać swoje stanowisko.

Opodatkowanie rolników

Odnosząc się do kwestii opodatkowania rolników podkreśliła, że będzie dążyła do tego, żeby każdy w Polsce czuł, że państwo jest wobec niego uczciwe. Zapowiedziała rozmowy z ministrem finansów m.in. na ten temat. 

Sprawy zagraniczne

Premier Ewa Kopacz odniosła się do kwestii polityki rządu wobec sytuacji na Ukrainie. Nie chciałabym, żeby jakikolwiek premier Polski najpierw myślał o innych, a potem o Polsce. Moim obowiązkiem jest dbanie o Polaków - powiedziała.

Dodała, że stać nas na to, by razem z sojusznikami wesprzeć Ukrainę w reformowaniu kraju. Podkreśliła, że warto doceniać sojusz z USA i obecność w Unii Europejskiej. 

Sprawy społeczne

Premier Ewa Kopacz skomentowała zapowiedzi opozycji zlikwidowania programu in vitro. Stwierdziła, że jeśli ktoś nie jest w stanie zrozumieć tysiąca polskich rodziców, którzy chcą mieć dziecko z metody in vitro, to znaczy, że jest oderwany od rzeczywistości. Dodała, że metoda in vitro nie jest obligatoryjna, a rząd jedynie umożliwia jej zastosowanie. Podkreśliła, że dzięki programowi in vitro urodziło się dotąd ponad 500 dzieci. 

Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że kwestia związków partnerskich wymaga uregulowania. Dodała, że popiera ratyfikację konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.


Zobacz także