Premier Ewa Kopacz o Władysławie Bartoszewskim: budował polską wolność i polskie państwo

"Zastanawiałam się, jakim jednym słowem mogłabym określić i podsumować jego życie i pracę: tym słowem jest służba. Służył Polsce, Bogu i drugiemu człowiekowi" - powiedziała premier Ewa Kopacz o ministrze Władysławie Bartoszewskim.


Premier Ewa Kopacz, w tle flagi przepasane kirem
Fot. Maciej Śmiarowski / KPRM

Dla mnie profesor Bartoszewski był człowiekiem, który budował polską wolność, polskie państwo i polską dyplomację po 1989 r. - dodała.

Podkreśliła, że był wyjątkowo odważnym i skutecznym ambasadorem pojednania państw, narodów i społeczeństw, pojednania polsko-niemieckiego i polsko-izraelskiego. Dodała, że było to pojednanie wyjątkowe i głębokie, bo oparte przede wszystkim na prawdzie i przebaczeniu.

Sam zresztą pisał, że warto zachować w pamięci to co dobre, a nie to, co ci złego ludzie wyrządzili, bo inaczej nie sposób przeżyć - powiedziała. Władysław Bartoszewski, jako sekretarz stanu i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, sprawował patronat nad rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz wykonywał zadania związane z kontaktami z diasporą żydowską w świecie oraz z państwem Izrael.

Wspomnienie o ostatnim spotkaniu z ministrem Bartoszewskim

Premier Ewa Kopacz wspominała jej ostatnie spotkanie z ministrem Bartoszewskim - w środę 22 kwietnia, kiedy jechali wspólnie na obchody 25-lecia odnowienia stosunków polsko-izraelskich.

Mówił całą drogę o przygotowaniach do polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się w poniedziałek w Warszawie - dodała.

Wiem, że podczas tych konsultacji pan profesor będzie z nami. Odczytam jego wystąpienie - oświadczyła premier Ewa Kopacz.

Będzie mi go bardzo brakować - zakończyła.

Minister Władysław Bartoszewski, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, zmarł w piątek 24 kwietnia w Warszawie.


Zobacz także