Premier Ewa Kopacz o słowach szefa FBI dot. Holokaustu

Szefowa rządu odniosła się w niedzielę do kontrowersyjnej wypowiedzi szefa FBI Jamesa Comeya, w której obarczył Polaków współodpowiedzialnością za Holokaust. „Te słowa są nieakceptowalne dla każdego Polaka” - oświadczyła.


Briefing prasowy premier Ewy Kopacz, ujęcie z boku, widać 2 dziennikarki 1 z 2
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Premier Ewa Kopacz, komentując przemówienie szefa Federalnego Biura Śledczego (FBI) wygłoszone w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie mówiła, że ci, którzy dziś nie potrafią rzetelnie przedstawiać prawdy historycznej, muszą wiedzieć, że Polska nie była sprawcą, a ofiarą II wojny światowej. Szefowa rządu dodała, że oczekuje od urzędników zabierających głos w tej sprawie pełnej wiedzy i znajomości prawdy historycznej.

Natychmiastowa reakcja

Premier, która przebywa z wizytą w czeskiej Pradze, poinformowała również o polskich działaniach w tej sprawie. Zareagowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poprzez wezwanie do stawienia się w resorcie ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Z kolei ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych wystosował specjalny list do autora wypowiedzi, protestując przeciwko fałszowaniu historii, w tym zwłaszcza przypisywaniu Polakom zbrodni, których nie tylko nie byli sprawcami, lecz ich ofiarami. 


Zobacz także