Premier Ewa Kopacz o poszkodowanych podczas burz: pomoc będzie udzielona bezzwłocznie, pieniędzy nie zabraknie

W poniedziałek premier Ewa Kopacz spotkała się w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa ws. skutków burz z szefami ministerstw spraw wewnętrznych, infrastruktury i rozwoju oraz administracji i cyfryzacji, a także z przedstawicielami służb. „Chodzi o to, żeby maksymalnie skoordynować pomoc dla tych, którzy ucierpieli oraz by ta pomoc dotarła jak najszybciej” – podkreśliła.


Wideokonferencja z wojewodami 1 z 4
KPRM

W czasie wideokonferencji wojewodowie z terenów dotkniętych skutkami burz przedstawili bieżącą sytuację w regionach. Trwa szacowanie strat– poinformowała później szefowa rządu. Dodała, że zgłoszenia - poprzez władze samorządowe - będą docierać do wojewodów, a ci będą uruchamiać swoje rezerwy i przekazywać je do ośrodków pomocy społecznej.

Premier Ewa Kopacz poleciła wojewodom bardzo szybkie uruchomienie środków na wsparcie osób poszkodowanych. Zasiłki będą bezzwłocznie przekazywane tym osobom, które pomocy potrzebują - podkreśliła. Dodała, że chodzi o zasiłek bezzwrotny, wypłacany po zgłoszeniu i w wysokości 6 tys. zł. Dalsza pomoc, do 20 tys. zł, możliwa jest po oszacowaniu przez fachowców strat.

Rezerwa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na zwalczanie skutków kataklizmów wynosi 1 mld złotych. Tych pieniędzy na pewno nie zabraknie– zaznaczyła premier Ewa Kopacz.

Zasiłki będą bezzwłocznie przekazywane tym osobom, które pomocy potrzebują.


Premier Ewa Kopacz
Szefowa rządu poinformowała, że strażacy interweniowali dotąd ponad 6 tys. razy, ok. 320 tys. odbiorców pozostaje bez prądu, a uszkodzonych zostało około 800 budynków, w tym 500 mieszkalnych.

Premier Ewa Kopacz dziękowała służbom zaangażowanym w usuwanie skutków burz. Ci ludzie nie śpią, pracują. Naprawdę pracują solidnie na rzecz tych, którzy dzisiaj tego prądu nie mają– powiedziała.


Zobacz także