Premier Ewa Kopacz o finansowaniu polskiej nauki i szkolnictwa wyższego

Premier Ewa Kopacz rozmawiała w środę z przedstawicielami środowiska naukowego. W spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uczestniczyła też minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.


Premier Ewa Kopacz wita się z minister nauki i szkolnictwa wyższego Leną Kolarską-Bobińską
fot. arch. KPRM

Szefowa rządu rozmawiała z przedstawicielami środowiska naukowego i akademickiego o finansowaniu polskich uczelni oraz badań naukowych. Tematem dyskusji była też zaprezentowana w środę nowa strategia resortu nauki: "Program rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki na lata 2015-2030".

Więcej pieniędzy na naukę

Premier Ewa Kopacz wraz z szefową resortu nauki poinformowały o wzroście nakładów na polską naukę. W budżecie na 2016 r. wyniosą one 8,3 mld zł, w porównaniu do 7,8 mld zł zaplanowanych na rok 2015. Więcej pieniędzy trafi też do dwóch rządowych agencji finansujących badania podstawowe oraz stosowane tj. Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

15,8 mld dla polskich uczelni

Rząd nie zapomina o inwestycjach w polskie uczelnie. Na szkolnictwo wyższe w 2016 r. przeznaczy w sumie 15,8 mld zł. Co ważne, w nowym budżecie zagwarantowano więcej pieniędzy na inwestycje m.in. remonty na uczelniach nieobjętych programami wieloletnimi. Oznacza to, że Polska pozostaje jednym z nielicznych krajów w UE, który zwiększa nakłady w tym zakresie.

Środowe rozmowy z przedstawicielami polskiego środowiska naukowego to kontynuacja spotkania premier Ewy Kopacz z rektorami, które odbyło się 28 sierpnia 2015 roku.


Zobacz także