Premier Ewa Kopacz na wodowaniu okrętu „Kormoran II” w Gdańsku

Premier Ewa Kopacz wzięła udział w piątkowej uroczystości chrztu i wodowania okrętu „Kormoran II”. W planach rządu jest pozyskanie do 2022 r. kolejnych dwóch jednostek tego typu.


Premier Ewa Kopacz na uroczytości wodowania - w tle okręt Kormoran 1 z 12
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Cieszę się, że jestem tu w polskiej stoczni, z polskimi stoczniowcami, którzy dzisiaj będą mogli pochwalić się wynikiem swojej pracy – mówiła szefowa polskiego rządu podczas uroczystości w Stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku. Premier Ewa Kopacz przypomniała, że w ostatnich latach Polska się bardzo zmienia. Budujemy i remontujemy drogi, przedszkola, żłobki, muzea. Całe dzielnice w miastach się zmieniają, a obszary dotychczas zaniedbane nabierają blasku. W tym wszystkim należy pamiętać o obronie. My o niej nie zapominamy – zaznaczyła szefowa polskiego rządu.  Dodała przy tym, że „Kormoran II” będzie zwiększać bezpieczeństwo żeglugi na trasach morskich i morskich poligonach.

13,2 mld zł na modernizację marynarki wojennej

Rząd zdecydował o zwiększeniu wydatków na wojsko i obronę do poziomu 2% PKB, począwszy od 2016 r. Znaczna część tych środków zostanie przeznaczona na modernizację Marynarki Wojennej. Dzięki tym pieniądzom będziemy wchodzić w najnowocześniejszy sprzęt, który podniesie bezpieczeństwo w naszej ojczynie – przekonywała premier Ewa Kopacz. W ciągu najbliższej dekady na modernizację Marynarki Wojennej (na program operacyjny „Zwalczanie zagrożeń na morzu”) zostanie przeznaczonych 13,2 mld zł, z czego w tym roku 1,6 mld zł. To jest nasz priorytet, będziemy realizować te zamówienia u naszych polskich wykonawców – podkreślała szefowa rządu.

„Kormoran II” - nowoczesny niszczyciel min

Wodowany dzisiaj „Kormoran II” to kolejny, po „Ślązaku”, nowy okręt dla Marynarki Wojennej. Ten nowoczesny niszczyciel min powstał w oparciu o polski przemysł stoczniowy oraz polską myślą intelektualną. „Kormoran II” jest wykonany w polskiej technologii obróbki, ze stali amagnetycznej. System dowodzenia i kierowania uzbrojeniem również pochodzi z Polski. Okręt zostanie wyposażony w dużą ilość zaawansowanego technicznie sprzętu do zwalczania min. Do 2022 r. planowane jest pozyskanie w sumie trzech jednostek tego typu.


Zobacz także