Premier Ewa Kopacz na uroczystościach pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego

Z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego premier Ewa Kopacz wzięła w piątek udział w uroczystej mszy polowej i apelu poległych.


Premier Ewa Kopacz rozmawia z oraz uczestnikami Powstania Warszawskiego i żołnierzami Armii Krajowej. 1 z 6
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

W uroczystości na Placu Krasińskich wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentu i władz samorządowych oraz uczestnicy Powstania Warszawskiego i żołnierze Armii Krajowej.

Powstańcze walki na Placu Krasińskich

Na Placu Kraińskich znajduje się pomnik Powstania Warszawskiego, który został odsłonięty w 1989 r. w 45. rocznicę zrywu. W sąsiedztwie monumentu znajduje się właz kanałowy, którym 1 i 2 września 1944 r. powstańcy ewakuowali się ze Starego Miasta do Śródmieścia.

Powstanie Warszawskie

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i trwało 63 dni. Po pierwszych sukcesach powstańcy musieli ustąpić wojskom niemieckim okupującym stolicę. Walki trwały do nocy z 2 na 3 października 1944 r. kiedy w kwaterze SS w Ożarowie Mazowieckim podpisano akt kapitulacji Powstania Warszawskiego. W działaniach wojennych toczących się na terenie stolicy poległo blisko 200 tys. osób – żołnierzy i cywilnych mieszkańców miasta.


Zobacz także