Premier Ewa Kopacz na Święcie Chleba w Radomiu

„Szacunek dla chleba jest wpisany w nasze dziedzictwo kulturowe” – powiedziała szefowa rządu podczas obchodów Święta Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej.


Premier Ewa Kopacz zmierza na scene podczas Święta Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej 1 z 4
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Jak podkreśliła premier, chleb to symbol dostatku i pomyślności. Niech rodzice i dziadkowie uczą swoje dzieci szacunku dla chleba – zaznaczyła. Moi dziadkowie nauczyli mnie, że jak na podłogę upadła kromka chleba, to trzeba ją było podnieść i ucałować – dodała.

Premier podkreśliła, że szacunek dla chleba jest symbolem ciężkiej pracy. To praca osób sprzedających chleb w piekarni, ale przede wszystkim rolników, młynarzy i piekarzy – zaznaczyła.

Wielki kunszt wypieku polskiego chleba zasłynął na całym świecie – powiedziała Ewa Kopacz. Smak naszego chleba jest wyjątkowy. To dlatego, że polscy piekarze wkładają w jego wypiek całe swoje serce – podkreśliła premier.

Święto Chleba

Święto Chleba organizowane cyklicznie od 1999 roku przez Muzeum Wsi Radomskiej wspólnie z radomskimi piekarzami. Celem organizowanej na terenie skansenu uroczystości jest kultywowanie polskiego piekarstwa, promocja oraz ugruntowanie podstawowego znaczenia chleba i wyrobów piekarniczych, jako produktów ważnych w kulturze i tradycji polskiej.


Zobacz także