Premier Ewa Kopacz na inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Legionowie

20 mln zł na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, 1500 darmowych punktów pomocy prawnej, 113 domów opieki Senior Wigor oraz waloryzacja rent i emerytur – to tylko niektóre z działań na rzecz seniorów, które w ostatnim roku zrealizował rząd Ewy Kopacz. Podczas spotkania ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Legionowie premier Ewa Kopacz przypomniała, że polityka senioralna jest jej priorytetem.


Premier Ewa Kopacz przemawia na inauguracji UTW 1 z 4
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Pozytywna energia aktywnych seniorów

Jestem pełna podziwu dla waszych chęci i energii, tego jak bardzo wam się chce. Jak nie siedzicie w domu i nie myślicie co wam się należy. Sami wzięliście sprawy w swoje ręce – premier Ewa Kopacz zwróciła się do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jeździcie, zwiedzacie, a wasz chór, który zdobył nagrodę w Wenecji, jest dobrą wizytówką Polski – przekonywała szefowa rządu. Dodała, że zależy jej na tym, by aktywni seniorzy mieli tych sił jeszcze więcej i znajdzie to odzwierciedlanie w budżecie na rok 2016.

Bezpłatna pomoc prawna i większy dostęp do kultury

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała we wtorek w Legionowie, że 22 mln ludzi będzie mogło skorzystać z darmowej pomocy prawnej. Jest to realizacja jednej z obietnic złożonych rok temu w exposé. 1500 punktów w całej Polsce, gdzie każdy powyżej 65 roku życia będzie mógł pójść do adwokata, radcy prawnego, doradcy finansowego i uzyskać bezpłatną poradę prawną – poinformowała szefowa rządu.

Seniorzy w całej Polsce mogą korzystać także z bogatej oferty Programu Kultura Dostępna. To zarówno darmowe wejściówki do muzeów, jak i specjalnie organizowane warsztaty i wycieczki z przewodnikami. Nasz program pozwala wam już chociażby w najbliższy weekend skorzystać ze zniżek i bezpłatnego wejścia do instytucji kultury –  przekonywała seniorów premier Ewa Kopacz.

Zdrowie i opieka nad seniorami

Szefowa rządu  przypomniała m.in. o przeznaczeniu 20 mln zł z rezerwy Prezesa Rady Ministrów na wsparcie turnusów rehabilitacyjnych dla seniorów. Nawiązała także do rządowego programu Senior Wigor. Obiecywałam 1 października, że będziemy mieli wybudowane tzw. dzienne domy pobytu dla seniorów. Mamy na ten cel przeznaczone 370 mln zł. A w tym roku powstanie 113 takich placówek – mówiła premier Ewa Kopacz. Dodała, że już wkrótce powstaną także dzienne domy opieki medycznej, dla osób niesamodzielnych, w tym w szczególności osób starszych. Będą to miejsca, gdzie m.in. można przechodzić rehabilitację pod okiem specjalistów i znaleźć fachową opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych. Minister zdrowia przeznaczył na ten cel 40 mln zł i powstanie 40 takich placówek – mówiła premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu przypomniała też, że rząd planuje wprowadzenie bonów refundacyjnych na leki. Miałyby one formę jednorazowego wsparcia wypłacanego raz w roku.

Waloryzacja rent i emerytur w 2016 r.

Premier Ewa Kopacz nawiązała do projektu budżetu na przyszły rok, który oprócz waloryzacji procentowej rent i emerytur, uwzględnia specjalny dodatek. Zostanie on wypłacony emerytom i rencistom jednorazowo w marcu 2016 r. Dodatek będzie zróżnicowany w zależności od wysokości emerytur i wyniesie od 100 do 350 zł.


Zobacz także