Premier Ewa Kopacz do seniorów: uczmy się od was szacunku do drugiego człowieka

Szefowa rządu wzięła udział w inauguracji roku akademickiego 2014/2015 Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) w Szkole Głównej Handlowej.


Owacja na stojąco, premier Kopacz macha ręką w geście powitania 1 z 5
Maciej Śmiarowski/KPRM

Premier zaznaczyła, że seniorzy posiadają coś, co jest szczególnie ważne: własną mądrość życiową. Kiedy ludzie ze sobą nie rozmawiają, nigdy nie znajdą dobrego rozwiązania. Dlatego uczmy się od Was, my parlamentarzyści, jak należy rozmawiać z ludźmi, uczmy się szacunku do drugiego i szacunku dla jego poglądów - podkreśliła Ewa Kopacz.

Nawiązując do swojego expose, szefowa rządu podkreśliła, że bezpieczeństwo państwa ma nie tylko aspekt militarny, ale także socjalny. Przypomniała o obietnicy skrócenia kolejek do lekarzy i dofinansowaniu do kształcenia lekarzy specjalistów. W expose mówiłam także o Instytucie Geriatrii. Będzie to miejsce, w którym każdy potrzebujący będzie mógł znaleźć dobry sprzęt, dobrego specjalistę, szybką diagnozę i decyzję o dalszym leczeniu. Będzie to także miejsce, w którym będą się uczyć młodzi lekarze geriatrii - zaznaczyła premier. Jak dodała, za unijne środki powstawać będą domy dziennej opieki, z których mogliby korzystać seniorzy.

Premier obiecała także, że będzie zabiegać u ministra finansów o to, aby - jeśli będzie taka możliwość - dopłaty seniorów do turnusów rehabilitacyjnych były niższe.

Szefowa rządu zapewniła też, że będzie wspierać inicjatywę, by rok 2015 był rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Podkreśliła także, że w grudniu w Sejmie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja UTW, a w  2015 r. odbędzie się  jubileusz  40-lecia ruchu UTW w Polsce oraz II Ogólnopolski Kongres UTW w Warszawie.

Premier przypomniała również, że ważnym krokiem we wspieraniu osób starszych było utworzenie w Sejmie stałej komisji ds. polityki senioralnej.


Zobacz także