Premier Ewa Kopacz: będzie wsparcie dla placówek pediatrycznych

Premier zapowiedziała w poniedziałek, że zarówno Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, jak i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie mogą liczyć na rządowe wsparcie. "Chcemy pomóc wszystkim, którzy leczą najtrudniejsze przypadki pediatryczne" - mówiła szefowa rządu podczas konferencji prasowej w Łodzi.


Wypowiedź pani premier dla mediów 1 z 4
M. Śmiarowski/KPRM

Premier Ewa Kopacz spotkała się z ekspertami ds. polityki zdrowotnej w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W spotkaniu wzięli udział również dyrektorzy placówek pediatrycznych Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Obie placówki mają mocną pozycję zarówno w Europie, jak i na świecie. Przyjmują dzieci z całej Polski na najbardziej skomplikowane leczenie - mówiła szefowa rządu w Łodzi.

Jaka pomoc dla placówek pediatrycznych

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że pomoc dla placówek pediatrycznych będzie przebiegała dwutorowo.

  1. Pomoc z Narodowego Funduszu Zdrowia polegająca na zmianie taryfikacji świadczeń wysokospecjalistycznych.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji będzie oceniała każdą procedurę wysokospecjalistyczną na tyle szczegółowo, aby kontrakt placówek zwiększyć co najmniej o 2%. Taka wycena pozwoli na systematyczny dopływ pieniędzy do placówek w ramach wykonywanych procedur i wykonywanego kontraktu. To oznacza wzrost kontraktów, gdzie wykonuje się procedury wysokospecjalistyczne, w odniesieniu do wszystkich szpitali klinicznych.

  1. Pożyczka z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

Na wsparcie będą mogły liczyć 4 placówki:

  • Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi,
  • Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie,
  • Instytut Matki i Dziecka w Warszawie,
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie- Prokocimiu.

Instytuty otrzymają 5-letnie pożyczki z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców na spłatę długów.

Pierwsze transze pomocowe w wysokości około 100 mln zł dla Centrum Zdrowia Matki Polki z Łodzi i Centrum Zdrowia Dziecka z Warszawy trafią do placówek jeszcze w tym roku. Warunkiem jest wprowadzenie wymagającego planu naprawczego, a wypłata dalszej części będzie uzależniona od bieżących potrzeb.


Zobacz także