Premier Ewa Kopacz apeluje o udział w wyborach do parlamentu

„Spotkajmy się wszyscy w niedzielę przy urnach wyborczych. Pokażmy światu, że umiemy świętować naszą wolność, którą tak bardzo kochamy” - powiedziała szefowa rządu przed niedzielnymi wyborami do Sejmu i Senatu.


Wypowiedź premier Kopacz na tle flag
Fot. KPRM

Pełny tekst wystąpienia premier Ewy Kopacz:

Szanowni Państwo,

Polska to wolny i demokratyczny kraj. Na Polskę patrzy się dziś z uznaniem i szacunkiem. Wzbudzamy zainteresowanie świata nie dramatycznymi wydarzeniami, jak w przeszłości, ale naszymi sukcesami i rosnącym znaczeniem.

Zwłaszcza dziś, w przededniu wyborów, świat i Europa przyglądają nam się szczególnie uważnie. Jako premier polskiego rządu zobowiązana jestem przypominać i namawiać do spełnienia obywatelskiego obowiązku, jakim jest udział w wyborach.

Zamiast o obowiązku wolę jednak mówić o święcie. I gorąco namawiam państwa, żebyście tak do możliwości głosowania podeszli. Bo wybory są świętem i świadectwem naszej wolności. To od wyborów wszystko się zaczęło w 89 roku. Mówiliśmy wtedy, dajcie nam, Polakom, wolność i czas, a zobaczycie, jakie państwo zbudujemy. I zbudowaliśmy. Jesteśmy jednym z liderów Europy, mamy ósmą gospodarkę w Unii i dwudziestą pierwszą na świecie. Spełniamy wszystkie europejskie standardy demokracji, szanujemy mniejszości narodowe, a swoboda mediów jest większa niż w niektórych tak zwanych starych demokracjach. 

Dziś, kiedy jakiś kraj zyskuje niepodległość, albo zaczyna się reformować, za wzór stawia mu się właśnie Polskę. Polskę jako symbol sukcesu. To nie znaczy, że mamy już to wszystko, czego byśmy chcieli. Przed nami jeszcze wiele pracy. Jest o wiele za wcześnie, żeby powiedzieć, że osiągnęliśmy już cel. Wciąż dopiero zmierzamy do takiego dobrobytu, jak na Zachodzie. Ja jednak wolę mówić, że szklanka jest do połowy pełna niż, że jest do połowy pusta.

Pamiętajmy z jakiej strasznej biedy wychodziliśmy i jaki kawał drogi za nami. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia te z lat dziewięćdziesiątych. Wiele miejsc po prostu trudno rozpoznać. Przypomnijmy sobie te upadające zakłady, bezrobocie, głodowe pensje, gigantyczne zadłużenie. Nikt nie pamięta, że mieliśmy jeszcze rosyjskie wojska na swoim terytorium. Nie minęło wcale tak wiele lat, a wydaje się, że od tamtych czasów dzielą nas lata świetlne.

Polska się zmienia z roku na rok. Wciąż jesteśmy największym placem budowy w Europie. Jako jedyni bez przerwy się rozwijamy. Awansujemy we wszystkich rankingach, czy to dotyczących ograniczenia korupcji, czy warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Dzisiejsza Polska napawa dumą. Nikt nam tego nie dał w prezencie. To Polacy swoją ciężką pracą, zaradnością, wyrzeczeniami udowodnili, jakim są silnym i mądrym narodem, udowodnili, że rzeczywiście jedyne, czego potrzebowaliśmy, to wolność i czas. I ani wolności ani czasu nie zmarnowaliśmy.

Dlatego bardzo państwa proszę. Bez względu na to, na kogo chcecie głosować. Zastanówcie się dobrze, a potem spotkajmy się wszyscy w niedzielę przy urnach wyborczych. Pokażmy światu, że umiemy świętować naszą wolność, którą tak bardzo kochamy.

Dziękuję. 


Zobacz także