Premier Donald Tusk na otwarciu Młodzieżowego Ośrodka Rozwoju Społecznego w Tarnowie

Dziś szef rządu otworzył Młodzieżowy Ośrodek Rozwoju Społecznego, znajdujący się  przy galerii Gemini Jasna Park w Tarnowie. To pierwsza w Polsce specjalistyczna placówka opiekuńczo– wychowawcza wsparcia dziennego mieszcząca się przy centrum handlowym. Powstała z inicjatywy ks. Andrzeja Augustyńskiego – Pełnomocnika Prezydenta Krakowa ds. Młodzieży i szefa Stowarzyszenia SIEMACHA.


 – Można robić wielkie rzeczy, bo wy chcecie tu być – powiedział premier podczas otwarcia. Placówka powstała z myślą o młodzieży, która spędza w galeriach wolny czas. Ośrodek przeznaczony jest dla dzieci w wieku szkolnym. W ciągu 5 dni zapisów zgłosiło się do niego 1251 osób.
  Koszt budowy placówki wyniósł ponad 6 mln zł. Obiekt ma 2 tys. m2 powierzchni i mieści kilkanaście pracowni artystycznych, edukacyjnych, sportowych oraz zaplecze psychologiczne, mini przedszkole i studio telewizyjne. Wkrótce powstaną kolejne takie placówki: w Krakowie (CH Bonarka), Kielcach (Galeria Korona), Rzeszowie (Millenium Hall) i Bielsku Białej (Gemini Park). – To nie są takie częste zjawiska w polskiej rzeczywistości. Potrzebny był fajny ksiądz, szczodry przedsiębiorca i samorządowiec z wyobraźnią – zaznaczył Donald Tusk.


Zdjęcia z wizyty premiera w Tarnowie


Ksiądz Andrzej Augustyński jest szefem Stowarzyszenia SIEMACHA, organizacji pożytku publicznego, działającej na rzecz dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie istnieje od 1993 roku. Współpracuje z samorządami, lokalnymi przedsiębiorcami i korporacjami. Działa w Małopolsce, na Śląsku i w woj. świętokrzyskim. Prowadzi 17 placówek pomocy społecznej dla dzieci i ich rodzin. Są to dzienne i całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz poradnie psychoterapeutyczne. Stowarzyszenie regularnie opiekuje się prawie 2 tys. dzieci; z usług psychoterapeutycznych korzysta miesięcznie ok. 1,5 tys. osób.
  Ksiądz Augustyński jest też Pełnomocnikiem Prezydenta Krakowa ds. Młodzieży i szefem Fundacji Rozwoju Społecznego DEMOS. Należy do Ashoki – światowej organizacji skupiającej przedsiębiorców społecznych. Uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Zobacz także