Premier do żołnierzy WOT: Wasza służba okazała się ogromnym wsparciem i pomocą dla całego polskiego społeczeństwa

Premier spotkał się z żołnierzami 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. Konrad Wawelberg w Katowicach. Podziękował im za codzienną służbę. Wsparcie, jakie niosą w czasie pandemii, jest doceniane przez lokalne społeczności. Żołnierze tej Formacji pobierają wymazy, dostarczają sprzęt oraz opiekują się domami pomocy społecznej. Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonali do tej pory blisko 50 tys. wymazów.


Premier rozmawia z żołnierzami. 1 z 4
fot. Adam Guz / KPRM

Wiele krajów bogatszych doświadczyło zapaści w służbie zdrowia, ludzie odłączani byli od respiratorów. To, że u nas do takiej sytuacji nie doszło to kwestia świetnej organizacji i poświęcenia ze strony służb medycznych, sanitarnych i mundurowych – mówił premier. Jak dodał, tutejsza brygada WOT przyczyniła się do tego, że na Śląsku opanowaliśmy, tak jak mogliśmy, na tamten moment szybko rozprzestrzeniającego się wirusa.

Przekonaliśmy się, że czasy pokoju to nie zawsze czasy spokoju – kontynuował szef rządu, dziękując za dobre skoordynowanie pracy służb medycznych, sanitarnych i mundurowych. To ta współpraca powoduje, że dziś jesteśmy w innym miejscu niż bogatsze kraje – podkreślił.

Wsparcie WOT w trakcie walki z COVID-19

Podczas trwania epidemii koronawirusa żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują wiele zadań. Pomagali oni służbom medycznym, sanitarnym, Policji oraz Straży Granicznej od początku pandemii, po potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Chodzi m.in. o wsparcie ponad 600 kombatantów AK oraz organizacji niepodległościowych poprzez m.in. robienie zakupów, czy dostarczaniu leków.

Żołnierze WOT wspierali również Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, a także działania na granicach państwa, na których przywrócono kontrole, co miało na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się pandemii, a także realizowali swoje zadania na lotniskach mające na celu bezpieczny powrót obywateli do kraju przy operacji LOT do domu.

Operacja Odporna wiosna

Terytorialni zostali także zaangażowani do udziału w operacji Odporna wiosna. To pomoc samorządom w dostarczaniu żywności i leków osobom potrzebującym pomocy z powodu kwarantanny, podeszłego wieku czy niepełnosprawności. Na polecenie ministra obrony narodowej, Wojska Obrony Terytorialnej, uruchomiły również pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem COVID-19.

Wojska Obrony Terytorialnej

To piątym rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Zostały utworzone 1 stycznia 2017 r.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju zadaniem Formacji jest wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny - współdziałanie z wojskami operacyjnymi.

Aktualnie Formacja znajduje się w jednym z najbardziej dynamicznych okresów budowy. Terytorialsi szkolą się w ramach trzynastu brygad obrony terytorialnej na terenie dwunastu województw. W najbliższym czasie planowane jest dalsza rozbudowa Formacji na tzw. ścianie zachodniej.


Zobacz także