Premier do przedsiębiorców: potrafiliście utrzymać Polskę na powierzchni

Premier Donald Tusk uczestniczył w otwarciu Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. - Jesteście solą tej ziemi - zwrócił się do przedsiębiorców.


Szef rządu podkreślił, że wszystkie dostępne dane gospodarcze wskazują, że mali i średni przedsiębiorcy są najsolidniejszym fundamentem gospodarki, zarówno w wymiarze narodowym, jak i globalnym. - Polscy przedsiębiorcy stanowią tarczę przed zagrożeniami doby współczesnej - zaznaczył.– Wasza pracowitość, energia, wyobraźnia, intuicja i konsekwencja powodują, że potraficie utrzymać nie tylko siebie, ale potrafiliście utrzymać Polskę na powierzchni. Chcę wam za to, w imieniu wszystkich Polaków, serdecznie podziękować - powiedział Donald Tusk.

Premier zaznaczył, że przedsiębiorcy muszą liczyć na wsparcie ze strony państwa. - Wiem, że wasze doświadczenie podpowiada wam, że o wiele częściej to państwo potrafi przeszkodzić, niż pomóc. Ale musimy wspólnie, konsekwentnie zmieniać ten stan rzeczy - podkreślił. Jak powiedział, jest to jeden z powodów, dla których w przyszłym rządzie deregulacja stanie się dziedziną, za którą bezpośrednio odpowiadał będzie premier.


Premier do przedsiębiorców (wideo: Agencja TVN)


 
Jak zaznaczył szef rządu, przez ostatnie cztery lata jego gabinet skutecznie reagował, kiedy najwięksi, zagrożeni kryzysem finansowym chcieli sięgnąć po środki publiczne kosztem wszystkich pozostałych. - I tak powinno być również w tych następnych latach, skoro spodziewamy się na świecie, w Europie i w Polsce drugiej, być może potężniejszej fali kryzysu - zaznaczył szef rządu.
 
Według premiera mała i średnia przedsiębiorczość powinna cieszyć się większym zaufaniem rodzimych polityków. Szef rządu podkreślił, że będzie się starał, aby Polska przygotowała grunt prawny, który umożliwi w zdecydowanie większym stopniu korzystanie z zamówień publicznych przez małych i średnich przedsiębiorców. Jak dodał, najważniejszą rzeczą jest, aby atmosfera przez najbliższe lata dla polskiego biznesu i przedsiębiorczości była więcej niż sprzyjająca. - Polski przedsiębiorca nie może być traktowany przez żadnego polityka jako potencjalny przestępca - zaznaczył premier.


Premier wspomina Steve'a Jobsa (wideo: Agencja TVN)


 
Szef rządu przypomniał słowa zmarłego w środę w USA byłego szefa firmy Apple Steve'a Jobsa: "Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, aby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny, wewnętrzny głos. I najważniejsze - miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją".

Premier zaznaczył, że Steve Jobs był w jakimś sensie małym przedsiębiorcą, kiedy zaczynał swoją wielką przygodę z biznesem, przedsiębiorczością i innowacją. - Gdy Jobs miał 23 lata, jego firma warta była milion dolarów, a umarł jako legenda przedsiębiorczości, twórca największej firmy w Stanach Zjednoczonych, jednej z największych na świecie - powiedział Donald Tusk.


Zobacz także