Premier: Chciałbym, żeby Polska i Litwa wspólnie realizowały interesy w Europie

Szef polskiego rządu odbył wizytę na Litwie, gdzie rozmawiał z premierem Sauliusem Skvernelisem. Głównymi tematami spotkania były kwestie współpracy europejskiej i bezpieczeństwa.


1 z 13
Fot. Krystian Maj / KPRM

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska, poprzez coraz lepiej zdywersyfikowane źródła dostaw gazu, jest stabilnym punktem bezpieczeństwa gazowego i energetycznego tej części Europy.

Wspieramy również bezpieczeństwo energetyczne krajów bałtyckich, wspólnie realizując ważne dla regionu projekty energetyczne czy transportowe – zaznaczył premier. Dzisiejsze rozmowy dotyczyły także wspólnych zakupów obronnych oraz inwestycji w Polsce i na Litwie – poinformował Mateusz Morawiecki.

Jak powiedział szef rządu, Polska i Litwa od lat pozostają w przyjacielskich stosunkach i mają podobne spojrzenie na sprawy europejskie, w tym m.in. na wieloletnie ramy finansowe.
Podczas wizyty na Litwie premier wziął również udział w inauguracji TVP Wilno w Domu Kultury Polskiej. Jak mówił „data inauguracji jest symboliczna, bo 17 września, 80 lat temu, Polska utraciła ostatecznie swoją niepodległość po ataku niemieckim i sowieckim". Nowy kanał umożliwi Polakom mieszkającym na Litwie dostęp do oglądania polskiej telewizji. TVP Wilno będzie emitowane na Wileńszczyźnie w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego.

W czasie dzisiejszej wizyty Prezes Rady Ministrów odwiedził także Ostrą Bramę oraz złożył kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna i na grobach polskich żołnierzy na Cmentarzu na Rossie, którzy zginęli w czasie agresji sowieckiej.


Zobacz także