Premier: Chcemy wzmocnić bezpieczeństwo policjantów. Oni dbają o bezpieczeństwo Polaków

Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Kamińskim zapowiedzieli wzmocnienie bezpieczeństwa funkcjonariuszy Policji na służbie. Kary za przestępstwa przeciw policjantom, np. naruszanie ich nietykalności, zostaną zaostrzone. Wiąże się to z zatrzymaniem dwóch mężczyzn podejrzanych o czynną napaść na funkcjonariuszy Policji. Mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


Komendant policji, premier i minister MSWiA podczas konferencji. 1 z 3
Fot. Adam Guz / KPRM

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, celem rządu jest wzmocnienie procedur, które zapewnią większe bezpieczeństwo policjantów podczas wykonywania obowiązków służbowych. Państwo polskie stoi za Wami – podkreślił.  Jak dodał, wszyscy obywatele są wdzięczni policjantom za odwagę i gotowość do służby. Rząd zrobi wszystko, aby Wasze bezpieczeństwo jeszcze umocnić – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciw policjantom

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zadeklarował, że do końca miesiąca przedstawi premierowi projekt zaostrzający kary za przestępstwa przeciw funkcjonariuszom. Chodzi o naruszanie ich nietykalności, czynną napaść na policjantów i ich znieważanie. Zgodnie z projektem, sąd będzie obowiązkowo orzekał dodatkową karę finansową w przypadku stwierdzenia tego typu przestępstw. Będzie to dotkliwa kara, która odstraszy potencjalnych przestępców – zapowiedział minister Mariusz Kamiński.

Napaść na Policjantów w gminie Jaworzyna Śląska

12 września świdniccy policjanci zostali wezwani na interwencję w Pastuchowie na terenie gminy Jaworzyna Śląska. Powodem wezwania było pobicie jednego z mieszkańców wsi. W trakcie interwencji Policjanci zostali zaatakowani przez dwóch mężczyzn.

Zapis wideo związany z zajściem ukazuje agresję i brutalność napastników. Jeden z nich został zatrzymany przez Policjantów na miejscu, natomiast kolejny po niedługim czasie. Obaj zatrzymani mężczyźni byli pod wpływem alkoholu. Sąd aresztował ich na 3 miesiące. Napastnikom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rekordowe zaufanie do Policji

Dzięki profesjonalizmowi, z jakim funkcjonariusze realizują swoje obowiązki, Policja cieszy się dużym zaufaniem Polaków. Według CBOS, obecnie formację dobrze ocenia 80 proc. ankietowanych. To najlepszy wynik w historii badań.

Policjanci stoją na straży porządku i bezpieczeństwa publicznego, wypełniając swój ustawowy obowiązek. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom – niezależnie od ich światopoglądu czy przekonań politycznych. W polskiej Policji służy ok. 100 tys. mundurowych.


Zobacz także