Premier: Chcemy być jak najbliżej podstawowych potrzeb Polaków

Inwestycje publiczne to inwestycje w dobro wspólne wszystkich mieszkańców. Premier Mateusz Morawiecki wręczył przedstawicielom władz powiatowych i gminnych z województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego symboliczne czeki z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, którego inicjatorem jest prezydent Andrzej Duda. Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na inwestycje bliskie ludziom, takie jak remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację.


Wystąpienie premiera. 1 z 13
Fot. Adam Guz / KPRM

kiedy nastąpiła epidemia, musieliśmy błyskawicznie podjąć decyzję o ratowaniu miejsc pracy. Jesteśmy dla Was. Nowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie służył mieszkańcom i będzie służył wyjściu z kryzysu – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Dodatkowe środki na inwestycje lokalne

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to 6 mld zł dla gmin i powiatów w całej Polsce. Dodatkowe środki będą także wsparciem dla polskich małych i średnich firm, które wykonują inwestycje dla samorządów.

Na szczególne wsparcie mogą liczyć gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które – bez względu na rozmiar – dostaną co najmniej pół mln zł. Łącznie trafi do nich ponad 2,6 mld zł.

Przywozimy nowe perspektywy i nową nadzieję. Poprzez Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych chcemy, żeby oś rozwoju rząd-samorząd była jak najlepiej naoliwiona, żeby przysłużyła się mieszkańcom – dodał szef rządu.

Pieniądze będzie można wykorzystać na dowolne inwestycje, które są bliskie ludziom, np. na tabor komunikacji miejskiej, szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale, chodniki czy domy pomocy społecznej, a także na inne lokalne działania. Maksymalna dotacja dla jednego samorządu w ramach Funduszu to ponad 93 mln zł.

Co ważne, pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji.

Szef rządu odwiedził 10 powiatów w województwach lubelskim, mazowieckim i podlaskim przekazując symboliczne czeki przedstawicielom władz powiatowych i gminnych na łączną kwotę ponad 155 mln zł.

 

 

 


Zobacz także