Premier: Centralny Port Komunikacyjny będzie kołem napędowym polskiej gospodarki

CPK to największa inwestycja infrastrukturalna realizowana przez polski rząd – mówił Mateusz Morawiecki podczas II Kongresu Rozwoju Kolei. Podkreślił, że rząd konsekwentnie realizuje strategię rozwoju kolei. To kolejny krok w ramach przygotowań do budowy ponad 1 600 km nowych linii prowadzących do CPK. 


Premier Mateusz Morawiecki wita się z uczestnikami Kongresu. 1 z 8
Fot. Adam Guz / KPRM

Żeby wejść w XXI wiek, potrzebujemy przełomu technologicznego opartego o nowe założenia infrastrukturalne –  zaznaczył premier. Jak dodał Centralny Port Komunikacyjny to ogromna szansa rozwoju dla Polski, oparta o najnowocześniejsze technologie. CPK zintegruje transport lotniczy, kolejowy oraz drogowy.

Szef rządu zaznaczył, że nowe linie kolejowe, będą wytaczały nowe szlaki komunikacyjne, skracając czas podróży i dostaw towarowych, uproszczą też połączenia komunikacyjne.

W skład programu budowy CPK wchodzą nie tylko inwestycje w nowe lotnisko przesiadkowe dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, ale także sieć nowych linii kolejowych, mających połączyć Warszawę i CPK z większością największych miast Polski w czasie nie dłuższym niż 2,5 h.

Podczas dzisiejszej konferencji zaprezentowany został plan Strategicznego Studium Lokalizacyjnego (SSL), czyli plan budowy nowych linii kolejowych, prowadzących z różnych stron Polski do CPK. Wartość umowy podpisanej przez CPK z pięcioma wykonawcami to ok. 26 mln zł, a łączny obszar inwentaryzacji przyrodniczych objęty umową to ok. 220 tys. ha.

Inwestycje lotniskowe i kolejowe CPK są elementem rządowych dokumentów: Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r.

Kongres Rozwoju Kolei to wydarzenie organizowane przez spółki Grupy PKP: PKP S.A., PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP Intercity S.A. oraz PKP CARGO S.A. Celem tegorocznej edycji jest zwrócenie uwagi na skalę realizowanych inwestycji oraz ich wpływu na poprawę konkurencyjności transportu szynowego.


Zobacz także