Premier: Budujemy Polskę równych szans

Duma z Polski i patriotyzm gospodarczy są wielkim silnikiem wzrostu. Musimy  wspierać nasze przedsiębiorstwa i polskie produkty – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Gdańska w historycznej sali BHP.


Premier Mateusz Morawiecki składa kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz. 1 z 14
Fot. KPRM

Polska powinna być państwem wszystkich Polaków. To jest model, do którego dąży rząd – zaznaczył premier.

Szef rządu wspomniał o wielkim ruchu „Solidarności”, którego filozofia będzie busolą w przebudowie systemu społeczno-gospodarczego w kolejnych dekadach. Ruch „Solidarności” jest dla nas drogowskazem, nie tylko tego, w jaki sposób powinniśmy dbać o społeczeństwo i naród, ale szczególnie w dobie gospodarki cyfrowej, gdzie automatyka, automatyzacja i informatyzacja coraz bardziej zastępuje pracę rąk ludzkich – podkreślił premier.

Przeniesienie dowództwa Marynarki Wojennej i rozwój przemysłu stoczniowego

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przeniesienie dowództwa Marynarki Wojennej z Warszawy do Gdyni. Będzie to możliwe na początku przyszłego roku.

Premier dodał, że rząd rozwija przemysł stoczniowy we wszystkich sektorach. Wprowadziliśmy nowe, lepsze zasady podatkowe oraz zwolnienie z VAT – podkreślił Mateusz Morawiecki. Wyrównaliśmy pole gry dla wszystkich stoczni: małych, większych i  największych, po to, żeby pomóc całemu wybrzeżu – powiedział. Jak zaznaczył, rząd inwestuje w port w Ustce kwotę 180 mln zł, a także wspiera przebudowę portów we Władysławowie i w Rowach.

Inwestycje na Pomorzu

Znaleźliśmy 6,5 mld zł na inwestycje na Pomorzu. Nigdy nie było tu takiej kwoty. To 10 proc. wydatków w całej Polsce – powiedział premier. Jako przykład inwestycji szef rządu wymienił m.in. służbę zdrowia, gospodarkę wodno-ściekową, elektryfikację, projekty drogowe, kolejowe i środowiskowe, a także użyteczności publicznej.

Problemy w gdańskiej przepompowni ścieków

Szef rządu odniósł się do aktualnych problemów w gdańskiej przepompowni ścieków. Jak ocenił, w sprawie przepompowni zabrakło nadzoru. To wielki błąd i umywanie rąk od poważnego, wielkiego problemu środowiskowego i społecznego dla całej społeczności Trójmiasta – zaznaczył premier. Nawet sprywatyzowane obiekty muszą mieć zabezpieczenia i podlegać regulacjom – dodał.


Zobacz także