Premier: Bez tamtej odwagi i determinacji nie byłoby dzisiejszej wolności

Szef rządu wziął udział w obchodach 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 na zaproszenie prezydenta Miasta Radom - Radosława Witkowskiego, prezesa Stowarzyszenia „Radomski Czerwiec’ 76” - Stanisława Kowalskiego oraz przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska - Zdzisława Maszkiewicza.

 


Premier Mateusz Morawiecki podczas przemówienia na tle pomnika. 1 z 8
Fot. Krystian Maj / KPRM

To był etap walki o wolność. Etap, który bardzo krwawo i w istotny sposób zaznaczył się na polskiej drodze ku wolności - mówił premier.

Wskazywał, że mimo bardzo brutalnych represji i stłumienia tamtych protestów "nic nie było w stanie zatrzymać polskiej walki o wolność".

To dla nas jest pewne memento historyczne. Władza nie może patrzeć z góry na ludzi. Staramy się stać po stronie słabszych, po stronie poszkodowanych, po stronie świata pracy, tworząc najlepsze środowisko do rozwoju - podkreślał.

Dzisiaj, chylę czoła przed bohaterstwem wspaniałych Polaków tamtych lat. Bohaterstwem, które było jednym z kluczowych wydarzeń na drodze do pełnej wolności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, dziękując bohaterom tamtych wydarzeń. Jak dodał Bez tamtej odwagi i determinacji nie byłoby dzisiejszej wolności.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia „Pro Patria” uczestnikom tamtych wydarzeń: Januszowi Gregorczykowi, Wojciechowi Filo oraz Ryszardowi Nowakowskiemu.

Ponadto szef rządu złożył wieniec pod pomnikiem pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz „Radomskiego Czerwca 1976”.

Fala strajków i demonstracji ulicznych, jakie miały miejsce 25 czerwca 1976 r. w Radomiu były ważnym krokiem w kierunku odzyskania przez Polaków wolności. „Polskie miesiące” były wyrazem społecznego protestu. Po czerwcu 1956 r. w Poznaniu, marcu 1968 r. w Warszawie, grudniu 1970 r. na Wybrzeżu o godność i prawa obywatelskie w czerwcu 1976r. walczył Radom.


Zobacz także