Premier Beata Szydło zaprezentowała projekt ustawy o repatriacji. #100dniNaPlus

„Moralnym obowiązkiem państwa polskiego jest ułatwienie repatriacji” – podkreśliła premier Beata Szydło podczas rozmowy z repatriantami w warszawskim Domu Polonii. To już trzecie dziś z serii spotkań premier z Polakami w ramach podsumowania 100 dni prac rządu.


Premier z projektem ustawy w dłoni 1 z 6
fot. P. Tracz/KPRM

Jak zaznaczyła premier, trzeba stworzyć warunki dla Polaków pragnących powrócić do kraju, zapewniając im bezpieczeństwo i opiekę oraz wszystko to, co należy się obywatelom danego państwa. Chcemy, żeby wszyscy rodacy na świecie mieli poczucie, że Polska to jest ich dom i zawsze kiedy będą chcieli wrócić, mają do tego prawo – zaznaczyła premier.

Beata Szydło podkreślała, że szczególnie dotyczy to Polaków i ich rodzin na Wschodzie. Chodzi o ludzi, którzy nie z własnej woli wybrali taki los, tylko taki los zgotowali im inni – powiedziała premier. Dzisiaj naszym obowiązkiem jest wypełnić to postanowienie, które było wielokrotnie już podnoszone, by rzeczywiście mogli wrócić do domu. W sensie dosłownym i przenośnym. Żeby polska ojczyzna dała im spełnienie i wszelkie możliwości – zaznaczyła Beata Szydło.

Umówiliśmy się, że przygotujemy projekt ustawy i wykorzystamy projekt obywatelski. Ja dotrzymuję słowa. Dzisiaj mam projekt ustawy – zwróciła się premier Beata Szydło do repatriantów, dziękując im za wkład w przygotowanie dokumentu.

Minister Anna Maria Anders koordynatorem nowej ustawy

W spotkaniu z repatriantami Beacie Szydło towarzyszyła minister Anna Maria Anders, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego oraz przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Minister Anders będzie odpowiedzialna za dalsze prace nad ustawą repatriacyjną. Ogromnie się cieszę, że spełnia się to, co zapowiedziała pani premier podczas kampanii wyborczej – zaznaczyła minister. Mój ojciec marzył o tym, by wszyscy Polacy mogli wrócić do kraju. Czuję się zaszczycona, że mogę być twarzą tej ustawy – dodała.


Zobacz także