Beata Szydło: Polska i Rumunia mają wiele wspólnych tematów, które chcą razem przedstawiać na arenie międzynarodowej

Przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie, konieczne reformy UE i przygotowania do szczytu UE w Bratysławie były głównymi tematami sobotnich rozmów szefów rządów Polski i Rumunii. W sobotę w Suczawie odbyło się spotkanie, którego gospodarzem był premier Rumunii Dacian Cioloș.


Premier wysiada z samolotu 1 z 8
Fot. P. Tracz / KPRM

Przygotowania do szczytu w Bratysławie

Naszym celem jest wzmacnianie Unii. Doprowadzenie do tego, aby pozostałe 27 państw UE tworzyło stabilny organizm europejski.


Premier Beata Szydło
Szefowie rządów rozmawiali o przyszłości UE w kontekście brytyjskiego referendum. Trzeba wyciągnąć wnioski z Brexitu i odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego Brytyjczycy podjęli taką decyzję – zaznaczyła Beata Szydło. Premier przedstawiła polskie stanowisko przed planowanym na 16 września nieformalnym szczytem UE. Naszym celem jest wzmacnianie Unii. Doprowadzenie do tego, aby pozostałe 27 państw UE tworzyło stabilny organizm europejski, który będzie się rozwijał i zapewniał bezpieczeństwo swoim obywatelom – podkreśliła.

Beata Szydło przybliżyła też polską wizję  reformy Partnerstwa Wschodniego. Zgadzamy się, że musimy rozwijać Partnerstwo Wschodnie, a Polska i Rumunia muszą być ambasadorami tych państw, które z nami, w ramach Partnerstwa Wschodniego, współpracują –  powiedziała. Jednym z poruszanych tematów była również obecna sytuacja na Ukrainie. Istotną kwestią jest sytuacja na Ukrainie. Będziemy zabiegali, aby w ramach Partnerstwa Wschodniego pojawiały się nowe inicjatywy. Widzimy ogromną przestrzeń do realizacji wspólnych inicjatyw infrastrukturalnych – mówiła premier Beata Szydło.

Spotkanie z miejscową Polonią

W czasie wizyty premier Szydło spotkała się także z przedstawicielami polskiej mniejszości oraz odwiedziła miejscowy kościół i Dom Polski w Nowym Sołońcu. Jestem wzruszona, że znajduję tu kawałek Polski - zaznaczyła. Polska premier przekazała prezenty dzieciom ze szkoły z nauczaniem w języku polskim i zapewniła, że dla rządu wspieranie Polonii jest niezwykle ważne. Związek Polaków w Rumunii szacuje, że w Rumunii mieszka blisko 7 tys. osób polskiego pochodzenia.  

Współpraca Polski z Rumunią

Spotkanie szefów rządu Polski i Rumunii nastąpiło po prawie trzyletniej przerwie w kontaktach. Polskę i Rumunię łączy ustanowione w 2009 r. Partnerstwo Strategiczne i prowadzony od 2011 r. dialog w sprawach polityki bezpieczeństwa. 


Zobacz także