Premier Beata Szydło: Wszystkie osoby, które zostały poszkodowane w wyniku wichur, otrzymają pomoc

W piątek premier Beata Szydło wzięła udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Zielonej Górze w związku ze zniszczeniami, jakie spowodowały nawałnice.


1 z 20
Fot.: KPRM

Beata Szydło podziękowała wszystkim służbom, które są zaangażowane w niesienie pomocy w usuwaniu skutków  wichur. Kiedy to było konieczne stanęły do pomocy ludziom. Wszystkim strażakom ochotnikom, państwowym strażakom, policji, służbom medycznym, ratownikom i energetykom dziękuję. Ich praca się jeszcze nie zakończyła, ponieważ cały czas trwa usuwanie skutków i przez jakiś czas będą musieli pracować – powiedziała premier.

Usuwanie skutków nawałnic

Szefowa rządu podkreśliła, że skala tego wydarzenia jest bardzo duża i ma ona inny charakter niż te nawałnice sierpniowe, ponieważ tam ucierpiało więcej budynków indywidualnych. Natomiast tutaj największe uszkodzenia odnotowujemy w liniach energetycznych.

Premier zaapelowała do samorządów o podjęcie działań mających na celu szybkie przekazywanie wniosków o zasiłki do wojewody. Jak dodała jest w tej chwili uruchomiony przez pana wojewodę cały proces, który ma pomoc ludziom, których budynki zostały uszkodzone, są przygotowane służby do wypłacania zasiłków.

Beata Szydło zapewniła także, że nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy. Wyraziła nadzieję, że osoby poszkodowane i ranne wrócą szybko do zdrowia.

Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar nawałnic

Premier Beata Szydło złożyła kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku nawałnic, jakie przeszły nad Polską. Łączymy się z państwem w bólu. Chcemy, żebyście państwo wszyscy wiedzieli, że macie nasze wsparcie – pokreśliła szefowa rządu. W wyniku wichur zginęły dwie osoby, a 39 zostało rannych.

Ponadto premier Beata Szydło, wraz z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem i Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. Leszkiem Suskim, udała się w teren, aby spotkać się z mieszkańcami województwa lubuskiego poszkodowanymi przez huragan.

Podsumowanie prac Międzyresortowego Zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego  

Szefowa rządu zapowiedziała, że na najbliższym posiedzeniu rządu nastąpi podsumowanie przeglądu systemu dotyczącego sytuacji klęsk żywiołowych i podjęte zostaną decyzje o wprowadzeniu w nim ewentualnych zmian.

Przewodniczącym Międzyresortowego Zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego jest minister Mariusz Błaszczak, który wraz z ministrami: rolnictwa i rozwoju wsi, cyfryzacji, energii, infrastruktury i budownictwa miał dokonać przeglądu obecnie funkcjonującego systemu zarządzania kryzysowego.


Zobacz także