Premier Beata Szydło: Wprowadzimy rozwiązania, które ochronią polskich obywateli przed nieuczciwymi podatnikami

Szefowa rządu zapowiedziała na konferencji prasowej wprowadzenie rozwiązań prawnych dotyczących tzw. konfiskaty rozszerzonej. Chodzi m.in. o wyeliminowanie patologii związanych z wyłudzaniem podatku VAT. Na konferencji wystąpił także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.


Premier Bata Szydło i minister Zbigniew Ziobro podczas konferencji, w tle flagi Polski 1 z 3
fot. P. Tracz / KPRM

Jak wyjaśniła Beata Szydło, raporty Najwyższej Izby Kontroli dotyczące wyłudzeń VAT-u wskazują, że państwo nie działało do tej pory skutecznie. "Z jednej strony mówimy o tym, że jest konieczność uszczelniania systemu podatkowego tak, aby ci którzy unikają w tej chwili płacenia podatków, te podatki płacili" – powiedziała premier. "Z drugiej strony mamy do czynienia z ogromną patologią wyłudzania podatku VAT z budżetu państwa. Wyłudzanie pieniędzy z podatku VAT to nie jest tylko okradanie skarbu państwa, to jest okradanie wszystkich Polaków" – dodała.

Szefowa rządu podkreśliła jednocześnie, że uczciwi obywatele powinni być przez państwo wspierani i chronieni.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyjaśnił, że w 2015 r. państwo polskie straciło ok. 80 mld zł na wyłudzaniu podatku VAT. Jak dodał, proponowane rozwiązania związane z tzw. konfiskatą rozszerzoną mają pozbawić przestępców owoców ich nielegalnej działalności. "To rozwiązanie, które odpowiada oczekiwaniom, jakie kieruje wobec nas Unia Europejska” – zaznaczył. „Stwarzamy możliwość przejmowania wszelkich pożytków pochodzących z przestępstwa. Dziś jest to utrudnione, a w niektórych przypadkach niemożliwe" – wyjaśnił.

Jak podkreślił minister, sprawca przestępstw, który zyski zainwestowałby na giełdzie, traciłby te zyski. Skazany na karę powyżej 5 lat więzienia musiałby udowadniać legalność swego majątku, a skazany za działalność w grupie przestępczej musiałby udowadniać legalność majątku nabytego nawet 5 lat wstecz.


Zobacz także