Premier Beata Szydło w Tiranie: Polska wspiera europejskie aspiracje Albanii

Polska wspiera i będzie wspierała Albanię w jej drodze do członkostwa w Unii Europejskiej. To ważny element bezpieczeństwa w Europie i regionie – mówiła premier Beata Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Albanii Edim Ramą.


Powitanie premier Beaty Szydło przez premiera Albanii 1 z 10
fot. P. Tracz / KPRM

Beata Szydło przypomniała, że to pierwsza wizyta premiera polskiego rządu w Albanii od 2004 roku.

Wierzę, że dzisiejsza wizyta będzie początkiem pogłębionej współpracy – mówiła premier. W tym kontekście wspomniała o szansach na pogłębienie współpracy gospodarczej, a także kulturalnej i bezpieczeństwa. Podczas wizyty szefowej polskiego rządu podpisano program współpracy na lata 2016-2019 między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwem Kultury Republiki Albanii.

Wsparcie dla europejskich ambicji Albanii 

Premier Szydło zadeklarowała, że Polska będzie wpierała Albanię w dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej. Postrzegamy je jako ważny element stabilności i bezpieczeństwa w Europie i w regionie – podkreślała. Chcemy podzielić się swoimi doświadczeniami, które pozwoliły na uzyskać członkostwo w Unii Europejskiej – zadeklarowała premier Beata Szydło.

Szefowa rządu pogratulowała wprowadzonych w Albanii reform. Jak dodała, Rada Europejska powinna potwierdzić dotychczasowe stanowisko Komisji Europejskiej dotyczące procesu integracji tego kraju ze Wspólnotą. Ponadto, premier zaznaczyła, że Albania jest bardzo istotnym partnerem Polski w NATO. Bardzo to doceniamy, że jest gwarantem stabilizacji i bezpieczeństwa regionie Bałkanów Zachodnich – zadeklarowała Beata Szydło.

W piątek szefowa rządu spotkała się również  z prezydentem Bujarem Nishanim.


Zobacz także