Premier Beata Szydło w Sejmie: Rząd PiS jest rządem zwykłych Polaków, nie elit

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przywrócił Polakom godność, wiarę w swoje państwo, w to, że można rządzić uczciwie, sprawiedliwie, i że może być w kraju po prostu dobrze – powiedziała premier Beata Szydło podczas dyskusji nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności dla jej rządu. Po debacie Sejm odrzucił wniosek o jego dymisję.


Premier Beata Szydło w Sejmie
Fot. P. Tracz / KPRM

Jesteśmy rządem reprezentującym zwykłych Polaków. Nie jesteśmy rządem elit i koncentrujemy się na tym, aby każdy obywatel miał poczucie godnego życia i prawa decydowania o sobie – zaznaczyła premier. Szefowa rządu podkreśliła, że wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu jest stekiem kłamstw i oszczerstw. Jak mówiła, wniosek złożyła grupa polityczna, której europosłowie zagłosowali w Parlamencie Europejskim przeciwko Polsce.

Beata Szydło pytała posłów opozycji, dlaczego przez lata pozwalali na to, żeby pieniądze, które powinny były wpływać do budżetu, były wyprowadzane poza budżet. Dlaczego przerwaliście reformę, którą w 2005 roku rozpoczął rząd PiS, rząd Jarosława Kaczyńskiego, dotyczącą administracji skarbowej kończącą z oszustwami skarbowymi? – pytała premier.

Prezes Rady Ministrów pytała także, dlaczego za rządów PO-PSL była zgoda na to, żeby Polska była poniżana i wykorzystywana na arenie międzynarodowej. Dzisiaj w Brukseli nie klękamy, nie przyjmujemy z pokorą tego, czego chcą inni – mówiła premier.

Beata Szydło zaznaczyła, że opozycja wywołuje awantury w kraju i zagranicą. To wasz sposób na to, aby łamać demokratyczne prawo obywateli do tego, by reprezentował ich rząd wybrany w demokratycznych wyborach – oceniła.

Premier zwróciła się do opozycji z propozycją wspólnego działania na rzecz polskich obywateli. Jak mówiła, Polacy mają prawo do tego, żeby również w instytucjach międzynarodowych, reprezentowali ich ludzie, którzy kochają ich ojczyznę i dbają o ich interesy.

Dobro Polski

Powinniśmy wziąć odpowiedzialność za to, co dzieje się w Polsce, bo po to nas wybrali nasi wyborcy. Państwo, ja, wszyscy, mamy ten sam mandat – on nie różni się niczym – dany nam od obywateli, po to, żeby im służyć. Jeżeli chcemy wywiązać się wobec nich z tego zobowiązania, to powinniście przestać wreszcie szkodzić, działać na szkodę Polski. Zacznijcie zajmować się tym, czego od nas Polacy oczekują. Zacznijmy razem działać i pracować na rzecz naszej ojczyzny, naszych obywateli, bo ludzie tego oczekują – przekonywała premier.

W jej ocenie obywatele wskazali, jaki program ma być realizowany. My jesteśmy rządem reprezentującym zwykłych Polaków, nie jesteśmy rządem elit – oświadczyła.

Premier podkreśliła, że jej gabinet przede wszystkim koncentruje się na tym, aby każdy obywatel w Polsce miał poczucie, że ma godne życie, że ma prawo do decydowania o sobie i wie doskonale, że sprawy w Polsce są w rękach ludzi uczciwych. Szefowa rządu zaznaczyła, że Polska jest warta tego, żeby rządzili nią ci, którzy dostrzegają interes Polaków. Według Beaty Szydło, Polska jest krajem, w którym każdy obywatel ma poczucie, że jest we własnym domu: bezpiecznym i szybko rozwijającym się. Daliśmy ludziom poczucie godności. Dbamy o polskie rodziny, dbamy o bezpieczeństwo Polski – zaznaczyła premier. 

Szefowa rządu zaznaczyła, że jest dokładnie taka sama jak miliony Polaków. Nie stoi za mną żaden układ, a wy uważacie, że jeśli ktoś rządzi, to musi zawsze za nim stać jakiś układ – zwróciła się do posłów PO.

Zdaniem Beaty Szydło, Polska jest krajem bezpiecznym i ma obecnie historyczną szansę, by się szybko rozwijać i konkurować z najlepszymi. Ma też ogromną rolę do spełnienia w Europie. Słyszę w wielu miejscach, kiedy ludzie mówią, że marzą o tym, by mieć taki kraj jak Polska, gdzie jest bezpiecznie, gdzie szanuje się rodzinę. Ja wiem, że was to boli – mówiła do polityków opozycji. To jest ten moment. Nie dajmy sobie tego odebrać. Musimy pilnować Polski – zaznaczyła premier Beata Szydło.


Zobacz także