Premier Beata Szydło w Pekinie: Polska brana pod uwagę jako poważny partner gospodarczy

Jest to dobry moment do tego, żeby myśleć o zacieśnieniu współpracy gospodarczej z Chinami– powiedziała premier Beata Szydło po pierwszym dniu rozmów w Pekinie. W piątek (12 maja) premier spotkała się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem, premierem Li Keqiangiem oraz przedstawicielami największych chińskich firm.


Premier Beata Szydło w wypowiedzi dla mediów w Ambasadzie RP w Chinach.
fot. P. Tracz/KPRM

Pogłębianie polsko-chińskich relacji gospodarczych

Dzisiaj spotkałam się z chińskim przewodniczącym Xi Jinpingiem oraz z premierem Li Keqiangiem. Rozmawialiśmy o sprawach gospodarczych i o możliwości współpracy. Pojawiły się bardzo konkretne propozycje na temat tego, co możemy wspólnie zrobić – powiedziała premier Beata Szydło. Sprecyzowała, że główny obszar zainteresowania ze strony chińskiej dotyczy inwestycji, nowoczesnych technologii, turystyki oraz rolnictwa.

Myślę, że te umowy, które zostały już dzisiaj podpisane i rozmowy, które odbyłam z szefami i przywódcami chińskimi, wskazują bardzo jasno, że Polska stała się państwem, na które władze chińskie zaczynają zwracać uwagę jeśli chodzi o współpracę gospodarczą – oświadczyła szefowa rządu. Dodała, że rozmowy zostały wydłużone poza zaplanowany czas i padły na nich konkretne deklaracje dotyczące podejmowanych inicjatyw.

Podczas dzisiejszych spotkań podpisano międzyrządową umowę o współpracy w dziedzinie turystyki, która ma poprawić warunki dla dalszego wzrostu liczby chińskich turystów w Polsce. Zawarto też porozumienie o współpracy w sferze zasobów wodnych.

Polska bramą dla Chin do współpracy z Unią Europejską

Polska jest postrzegana w Chinach jako brama, która może prowadzić do współpracy z Unią Europejską i jest to dostrzegane. Potwierdzało się to również w mojej rozmowie z przedstawicielami biznesu – mówiła premier Beata Szydło. Dodała, że spotkała się z przedstawicielami dziewięciu największych chińskich firm, których część nawiązała już współpracę z Polską, a część wyraziła swoje zainteresowanie nawiązaniem takiej współpracy. Wszyscy mówili o tym, że widzą dużo wspólnych płaszczyzn, na których ta współpraca mogłaby się odbywać – podsumowała szefowa rządu.

Dobre spotkania, dobre rozmowy gospodarcze. Wydaje się, że jest to dobry moment do tego, żeby myśleć o zacieśnieniu współpracy gospodarczej z Chinami – powiedziała Beata Szydło. Dodała, że ma nadzieję na rozpoczęcie bardzo dobrego okresu dla polskich firm, które będą mogły inwestować w Chinach i dobry okres dla inwestycji chińskich w Polsce.

I edycja Forum Pasa i Szlaku oraz zacieśnienie wzajemnej współpracy

Premier zaznaczyła, że Forum Pasa i Szlaku to jedno z istotniejszych wydarzeń międzynarodowych w tym roku. Polska została zaproszona do udziału w tym wydarzeniu. Myślę, że będzie to dobra okazja do tego, by pogłębić wzajemne relacje – stwierdziła premier Szydło.

Przypomniała, że rozmowy na temat wzmocnienia polsko-chińskiej współpracy gospodarczej rozpoczęły się w ubiegłym roku, kiedy to wizytę w Polsce odbywał chiński przewodniczący Xi Jinpingi, i kiedy w listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda przebywał z wizytą w Chinach.

Premier Beata Szydło poinformowała, że I edycja Forum Pasa i Szlaku jest jednym z wydarzeń w którym będzie uczestniczyć podczas czterodniowego pobytu w Państwie Środka wraz z przywódcami szeregu państw m.in. z Europy, Azji, Afryki. Inicjatywa ta niesie ze sobą potencjał wzmocnienia współpracy ekonomicznej oraz infrastrukturalnej, której wpływ na gospodarkę światową w ciągu najbliższych lat będzie znaczący.


Zobacz także