Premier Beata Szydło w Krynicy-Zdroju: Wolna, demokratyczna i suwerenna Ukraina to gwarancja bezpieczeństwa Europy i Polski

Chcemy być ambasadorem Ukrainy na arenie Unii Europejskiej – mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Wołodymyrem Hrojsmanem. Tematem rozmowy na marginesie XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy było m.in. wsparcie polityczne Ukrainy oraz współpraca w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.


Premier Beata Szydło przy mównicy, obok premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman.
Fot. P. Tracz / KPRM

Polskie wsparcie dla Ukrainy

Do spotkania premier Beaty Szydło i Wołodymyra Hrojsmana doszło przy okazji odbywającego się w Krynicy XXVI Forum Ekonomicznego.

Premier pogratulowała 25-lecia niepodległości Ukrainy. Przy tej okazji złożyła na ręce Wołodymyra Hrojsmana życzenia, by kolejne lata były jak najlepszymi. Wyraziła również nadzieję, że uda się w bardzo krótkim czasie rozwiązać problemy, które w tej chwili są związane z agresją Rosji na Ukrainę.

Jesteśmy i chcemy być  ambasadorem Ukrainy na arenie Unii Europejskiej. Podkreślamy, że wolna, suwerenna i demokratyczna Ukraina to jest gwarancja bezpieczeństwa Europy i Polski – mówiła premier Szydło. Podkreśliła, że Polska opowiada się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji. Uważamy, że Porozumienie Mińskie musi być wypełnione i takie stanowisko będziemy prezentować podczas szczytu (Unii Europejskiej), na którym będzie dyskusja na ten temat w Brukseli – dodała szefowa rządu.

Pogłębiona współpraca Polska-Ukraina

Chcemy wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne – zadeklarowała premier Beata Szydło. W tym celu, jak podkreśliła szefowa rządu, chcemy budować infrastrukturę, która będzie łączyła oba kraje. Dodatkowo, szefowa rządu wspomniała o wspólnej realizacji projektów kulturalnych  i dotyczących rozwoju  instytucji obywatelskich. Ponadto, premier Beata Szydło poinformowała, że Polska i Ukraina będą starały się zrealizować konsultacje międzyrządowe.

Polska i Ukraina, to też jest nasza wspólna historia. Często historia niełatwa, trudna, ale powinniśmy dzisiaj szukać w tej historii tych płaszczyzn, które nas łączą – mówiła premier. Jak dodała, powinniśmy tę historię także wyjaśniać i szukać prawdy.

Dobre relacje są gwarancją tego, żebyśmy mogli mówić o bezpieczeństwie i o tym, że razem stawiamy czoła wyzwaniom i zagrożeniom – stwierdziła premier Beata Szydło.

Rozmowy na marginesie XXVI Forum Ekonomicznego

Premier Beata Szyło rozmawiała z Wołomydyrem Hrojsmanem również we wtorek (6 września) podczas spotkania z pozostałymi premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Szefowie rządów Polski, Słowacji, Czech i Węgier wyrazili po tych rozmowach wsparcie dla dalszych dążeń integracyjnych Ukrainy  z Unią Europejską, w tym w kwestii wiz oraz ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej.


Zobacz także