Premier Beata Szydło w Katowicach: Śląsk to kwintesencja polskiej gospodarki

Mamy ambicję budowania silnej polskiej gospodarki, marki Polski liczącej się na arenie światowej i jesteśmy otwarci na współpracę z biznesem – przekonywała premier Beata Szydło na środowej inauguracji VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Przez trzy dni ponad osiem tysięcy osób będzie dyskutowało w Katowicach o najważniejszych wyzwaniach gospodarczych. 


Przemówienie Beaty Szydło, widok z boku 1 z 6
Fot. P. Tracz / KPRM

Rozmowa o gospodarce w wymiarze europejskim

Śląsk to kwintesencja gospodarki. Tu był zawsze był dobry klimat dla rozwoju gospodarki. Dzisiaj musimy myśleć o tym co zrobić, by ten region eksploatowany przez dziesiątki lat był zabezpieczony – mówiła premier Beata Szydło. Jak dodała silny gospodarczo Śląsk oznacza rozwój silnej polskiej gospodarki. Szefowa rządu przypomniała, że niedawno przejęta przez Sejm ustawa metropolitalna wpłynie korzystnie na rozkwit tego regionu. Podobnie jak powołanie Polskiej Grupy Górniczej, która daje szansę górnictwu węgla kamiennego w Polsce i przekształca je w nowoczesny przemysł.

Rządowe projekty wspierające gospodarkę

Premier Beata Szydło podkreślała, że „dla polskiego rządu gospodarka jest priorytetem”, a słowa te poparte są konkretnymi działaniami. Mowa tu o „Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, który realizuje wicepremier Mateusz Morawiecki. Ten program daje ogromną szansę Polsce, poszczególnym regionom, bo chcemy rozmawiać o zrównoważonym rozwoju. Ten program daje też szansę Europie – przekonywała premier. Jednocześnie dodała, że „plan Morawieckiego” to nie jedyny rządowy projekt zasilający polską gospodarkę. To także program Mieszkanie 500+, którego szczegóły poznamy wkrótce oraz Rodzina 500+. Stawiamy na reindustrializację, rozwój kapitału i wspieranie firm. Przyciągamy do Polski inwestorów, którzy chcą budować potencjał gospodarczy, dawać zatrudnienie Polakom i płacić w Polsce podatki. Z tych podatków chcemy realizować projekty, które wpłynął na rozwój Polski – podkreślała szefowa rządu. Dodała przy tym, że jej rząd dba o to, by wszyscy Polacy korzystali z tego rozwoju na równych zasadach. 

Polska: silna i rozpoznawalna w świecie marka

W biznesie potrzebna jest odwaga, optymizm i odpowiedzialność. Działania, które podejmuje rząd są dyktowane powyższymi kryteriami – mówiła premier Szydło. Zaznaczyła, że aby nastąpił rozkwit gospodarki, niezbędna jest współpraca świata polityki i biznesu. Mamy ambicje budowania silnej polskiej gospodarki liczącej się na arenie światowej. Chcemy wspierać tych, którzy są kreatywni. Jesteśmy otwarci na współpracę z biznesem. Chcemy budować markę Polski – podsumowała. 


Zobacz także