Premier Beata Szydło w Brukseli: Mamy porozumienie satysfakcjonujące dla Polski i Unii Europejskiej

Podczas unijnego szczytu Rady Europejskiej zawarto porozumienie w sprawie warunków dalszej obecności Wielkiej Brytanii w UE. Uwzględnia ono polskie cele negocjacyjne w zakresie obrony praw Polaków pracujących na Wyspach.


Premier Beata Szydło na spotkaniu koordynacyjnym Grupy Wyszehradzkiej podczas drugiego dnia posiedzenia Rady Europejskiej 1 z 16
Fot: P. Tracz / KPRM

W negocjacjach z Wielką Brytanią udało nam się zrealizować wszystkie nasze cele – powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu. Jest porozumienie, chociaż nie za wszelką cenę – dodała.

Polska premier podkreśliła, że rząd jechał na szczyt, by osiągnąć trzy cele, którymi były: obrona praw polskich pracowników i obywateli, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, ochrona ich praw w sytuacji, gdyby Londyn opuścił Unię oraz uchronienie samej UE przed wyjściem Wielkiej Brytanii. Mogę dzisiaj z satysfakcją powiedzieć, że po trudnych negocjacjach, które wymagały kompromisów, szukania różnego rodzaju płaszczyzn porozumienia, udało nam się te cele zrealizować – zaznaczyła Beata Szydło.

Premier powiedziała, że w rozmowach Polska była wspierana przez Grupę Wyszehradzką. Tworzyliśmy grupę, która mówiła jednym głosem – zaznaczyła Beata Szydło. Jak dodała, Grupa Wyszehradzka jest stabilnym podmiotem, z którym Unia Europejska coraz bardziej zaczyna się liczyć. Premier podziękowała premierowi Czech Bohuslavowi Sobotce – szefowi prezydencji V4 – za prowadzenie negocjacji, a także premierom Słowacji i Węgier za dobrą współpracę.

Teraz wszystko w  rękach obywateli Wielkiej Brytanii. Wierzę, że argumenty, które otrzymał David Cameron przeważą i Brytyjczycy będą za pozostaniem w UE – podkreśliła  premier.

Polskie sukcesy na szczycie UE

  1. Nie będzie likwidacji świadczeń wypłacanych dla dzieci mieszkających w Polsce, których rodzice pracują w krajach UE. Będzie jedynie indeksacja tych świadczeń. Świadczenia dla dzieci mieszkających w krajach UE ze swoimi rodzicami pozostają niezmienione. 
  2. Dla dzieci mieszkających w Polsce, których rodzice pracują w UE, indeksacja świadczeń jest odłożona w czasie do 2020 roku. Indeksacja nie będzie obejmowała żadnych innych świadczeń.
  3. Obroniliśmy prawa Polaków, którzy już pracują w Wielkiej Brytanii. To około 800 tysięcy osób.
  4. Mechanizm bezpieczeństwa zawiesza tylko brytyjskie, nieskładkowe dodatki do najniższych wynagrodzeń dla nowo przybyłych pracowników. Mechanizm nie może być użyty przez żadne inne państwo. Skróciliśmy czas działania mechanizmu bezpieczeństwa do 7 lat.
  5. Uruchomienie mechanizmu bezpieczeństwa będzie oparte o wskaźniki makroekonomiczne, które będą podstawą dla działań Komisji Europejskiej. Mechanizm bezpieczeństwa nie może być uruchomiony na polityczne życzenie.
  6. Indeksacja będzie oparta nie tylko o standard życia, ale również o wysokość świadczeń dla dzieci w kraju pobytu dziecka. Gwarantuje to osobna deklaracja Komisji Europejskiej.

Zobacz także