Premier Beata Szydło w Berlinie: Chcemy podtrzymywać i rozwijać współpracę oraz dobre relacje z Niemcami

„Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE” - podkreśliła premier Beata Szydło w Berlinie po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.


Premier Beata Szydło po wyjściu z samolotu przechodzi po czerownym dywanie na płycie lotniska 1 z 20
Fot: P. Tracz / KPRM

Jak zaznaczyła polska premier, Niemcy są bardzo ważnym partnerem Polski, nie tylko jeśli chodzi o współpracę gospodarczą, ale również w przypadku kwestii politycznych. 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie, dobrych relacji z tym związanych, jest najlepszym dowodem na to, że droga, którą podążamy, jest dobrą drogą dla narodu polskiego i narodu niemieckiego – powiedziała Beata Szydło. Tę współpracę i dobre relacje chcemy podtrzymywać, rozwijać i pogłębiać – zadeklarowała.

Relacje Wielkiej Brytanii z UE

Beata Szydło zaznaczyła, że rozmowa z niemiecką kanclerz dotyczyła m.in. przyszłotygodniowego szczytu UE i relacji Wielkiej Brytanii z UE. Nasze wspólne stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania pozostała w UE – powiedziała premier. Dla Polski istotne jest, żeby propozycje brytyjskie, które dla nas w dużej mierze są do zaakceptowania, jednocześnie uwzględniały specyfikę polskich warunków, tego że polscy pracownicy w dużej liczbie pracują w Wielkiej Brytanii. Chcemy, żeby ich prawa zostały zabezpieczone – podkreśliła.

Rozwiązanie problemu migracji

Polska chce być aktywna, jeśli chodzi o pomoc humanitarną na rzecz uchodźców – zaznaczyła Beata Szydło. Jak podkreśliła premier, stały mechanizm dotyczący rozlokowania migrantów nie jest w tej chwili do zaakceptowania przez Polskę. Podjęliśmy decyzję, że będziemy aktywnie uczestniczyć w pomocy dla Syrii i przeznaczyliśmy na to środki finansowe. Moja obecność w Londynie na konferencji donatorów na rzecz Syrii potwierdziła, że Polska chce być tak samo aktywnym podmiotem jak inne kraje UE, w tym Niemcy – podkreśliła.

Polska premier poinformowała, że zaproponowała Angeli Merkel wspólne podjęcie polsko-niemieckiego projektu humanitarnego. Bardzo się cieszę, że pani kanclerz się na to zgodziła. Myślę, że to będzie dowód na naszą dobrą współpracę, ale też symbol, który chcemy pokazać w UE, że to jest droga, którą państwa UE powinny podążać rozwiązując ten trudny temat – powiedziała Beata Szydło.

Sytuacja Polaków mieszkających w Niemczech

Beata Szydło podkreśliła, że cieszy ją podjęta przez kanclerz Niemiec propozycja omówienia spraw Polaków mieszkających w Niemczech. To bardzo ważne dla naszych wspólnych relacji – zaznaczyła. Przeanalizujemy, czy można poprawić sytuację, jeżeli chodzi o możliwości nauki języka polskiego w Niemczech – zadeklarowała Angela Merkel. Szefowa polskiego rządu zaprosiła kanclerz Niemiec do złożenia wizyty w Warszawie.


Zobacz także